Sibiro tremtinio Vlado Mongirdo gatvės vardo Aukštadvaryje istorija

Parašyta: 2021-06-14 | Kategorija: Aukštadvaris, Naujienos |

Skaitytojams pateikiame Kaišiadorių muziejaus direktoriaus Olijardo Lukoševičiaus išleistos knygos „Trakų (Kaišiadorių) apskritis 1918–1940 m.: tarp valdžios ir savivaldos“, kurioje rašoma ir apie Aukštadvario valsčiaus veiklą, ištrauką, joje kalbama apie gyd. Vlado Mongirdo nuopelnus Aukštadvariui ir lietuvybei.

Vlado Mongirdo dvaras, 2017 m. Juozo Vercinkevičiaus nuotr.

Vladas Mongirdas, 1930 m.

(…) Valsčiaus taryba už daktaro Vlado Mongirdo nuopelnus vienbalsiai nutarė 25 metų sukaktuvių proga (nuo tada, kai daktaras apsigyveno šioje apylinkėje) gatvę, einančią nuo Vilniaus gatvės į jo dvarą, pavadinti „Daktaro Mongirdo gatve“. Nes jis negailėdamas savo sveikatos ir triūso, spaudos draudimo metu sulenkintame krašte platino lietuviškas knygas ir laikraščius ir iš to neturėjo sau jokio pelno ir naudos, o vien dirbo iš pasišventimo, kaip lietuvis-patriotas 1919 metais įstojo į Lietuvos kariuomenę ir ginti Lietuvos Nepriklausomybę nuo žiaurių Lietuvos priešų. Be to, nuo Aukštadvario valsčiaus savivaldybės susikūrimo pradžios jis dirbo kaip valsčiaus tarybos narys.

Tiek trumpai Olijardo Lukoševičiaus parašytoje knygoje apie gyd. Vlado Mongirdo gatvę. Bet minint Vlado Mongirdo vardą negalime nepasakyti daugiau, nes jis amžiams įrašytas į lietuvių teatro istoriją, turime omenyje pirmąjį lietuviškąjį spektaklį Palangoje „Amerika pirtyje“. Beje, 2009 m. šį vaidinimą taip pat parodė ir Trakų karališkasis teatras, režisavo Irena Jocienė. Turime vilčių, kad spektaklis bus atnaujintas ir statomas ne tik Aukštadvaryje, bet ir Palangoje.

 

Keturakio (brolių Antano ir Juozo Vilkutaičių)trijų veiksmų komedija „Amerika pirtyje“ – pirmasis Lietuvoje viešai lietuvių kalba suvaidintas spektaklis, nuskambėjęs kaip tautos savimonės akcija, kuria grupelė žmonių pareiškė pasauliui, kad lietuviai yra, turi savo kalbą ir savo žemę. 1899 m. rugpjūčio 20 d. Liudui Vaineikiui gavus Kuršo gubernatoriaus leidimą, spektaklis viešai suvaidintas Palangoje, grafo Tiškevičiaus prekių sandėlyje, stovėjusiame ant jūros kranto prie tilto, kuriame tilpo 500 žmonių. Vaidintojus subūrė ir spektaklį parengė A. Janulaitis ir P. Višinskis. Spektaklį režisavo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė ir S. Jakševičiūtė-Venslauskienė. Vaidino G. Petkevičaitė-Bitė, Marija Šlapelienė-Piaseckaitė, kiti Palangoje poilsiavę inteligentai.
Pirmoje eilėje iš kairės sėdi: 1 – Kazys Žalnieriukynas, gydytojas iš Smolensko, 2 – Jadvyga Teofilė Juškytė (1869–1948), knygnešė, daraktorė, tautosakininkė, spaudos bendradarbė („Širšė“), 3 – Liudas Vaineikis (1869–1938), rankose laikantis spektaklio afišą, palangiškis gydytojas, knygnešys, visuomenės veikėjas, 4 –Stanislava Jakševičiūtė-Venclauskienė (1874–1958), profesionali aktorė, režisierė, 5 – Feliksas Janušis (1867–1920), kretingiškis, gydytojas, literatas.
Antroje eilėje stovi: 1 – Vladislovas Mongirdas (1877–1960), studentas, būsimas gydytojas, dramaturgas, poetas, spaudos bendradarbis („Apuokas“), 2 – Edvardas Empacheris (?), kretingiškis, krautuvininkas, uždraustos spaudos platintojas, 3 – Augustinas Janulaitis (1878–1950), Maskvos universiteto Teisės fakulteto studentas, knygnešys, visuomenės veikėjas, 5 – Gabalis, palangiškis gimnazistas, 6 – Stanislovas Kuizinas (1881–1943), palangiškis gimnazistas, būsimasis pulkininkas leitenantas, vienas iš Lietuvos jūrininkų sąjungos steigėjų, spaudos bendradarbis („Sista“), „Kario“ redaktorius.
Nuotraukos matmenys 14×19,5 cm Nugarėlėje – violetinės spalvos kaspino dvišakais galais pavidalo antspaudas „Wadwicz Mongird / Polangen“, 1899

 

Pirmojo lietuviško spektaklio „Amerika pirtyje“ 25-erių metų jubiliejaus organizatoriai, dalyviai ir Valstybės teatro aktoriai 1924 m. rugpjūtį.
Pirmoje eilėje iš kairės sėdi: Liuda Vaineikytė, Elena Vaineikytė, Liūnė Janušytė.
Antroje eilėje iš kairės sėdi: Jonas Šliūpas, Jonas Basanavičius, Jonas Jablonskis, Stasė Vaineikienė, Liudas Vaineikis su sūnumi Jurgiu, Augustinas Janulaitis.
Trečioje eilėje iš kairės stovi: Liudas Gira, Aleksandris Kupstas, Teofilija Vaičiūnienė, Pranas Rimkus, Antanina Vainiūnaitė-Kubertavičienė, Petras Čiurlionis, Konstantinas Glinskis, Petras Kubertavičius, Stasys Pilka, Matas Untulis.
Nugarėlėje L. Gira juodu rašalu įrašęs: „Liudo Giros nuosavybė. Dr. Basanavičius Palangoje palangiškio jubiliejinio spektaklio dalyvių tarpe dr. Vaneikio namuose“ ir fotografės ranka pasirašyta: „Palanga. Fotog. P. Mongirdaitė. Vytauto g-vė N 14“.
Nuotraukos matmenys 19,2 x 24,2 cm. MLLM F1 38, Liudo Giros fondas

Šaltiniai:

LUKOŠEVIČIUS Olijardas, Trakų (Kaišiadorių) apskritis 1918–1940 m.: tarp valdžios ir savivaldos, 2019, p. 502–503.

Kita literatūra apie gyd. Vladą Mongirdą:

MORKŪNAITĖ Aistė, „Iš vietos savivaldos kūrimosi Kaišiadorių (Trakų ) apskrityje 1918 metais“, in: Trakų žemė, 2017 m. balandžio 2 d., Nr. 22 (968).

VENCKUS Kazys, „Lietuvos savanoris, šaulys, knygnešys, Aukštadvario dvaro savininkas, daktaras ir pedagogas Vladas Mongirdas“, in: Trakų žemė, 2017 m. rugpjūčio 18 d., Nr. 33 (979).

 

Parengė Juozas VERCINKEVIČIUS


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite