Viešnagė Mozūrijos ežerų krašte: naujos pažintys ir patirtys praturtina

Parašyta: 2022-03-18 | Kategorija: Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Trakų rajono atstovai susipažino su Gižycko kultūros paveldu, lankytinomis vietomis ir patyrė, kaip jos pritaikytos turizmui ir poilsiui. Jolantos Zakarevičiūtės  nuotr.

Kovo 4–6 d. dešimties asmenų delegacija iš Trakų rajono lankėsi viename iš populiariausių lankytinių vietų Lenkijoje – Gižycke (liet. Lėcius). Rajono atstovai susipažino su šio krašto kultūros paveldu, populiariomis vietomis ir patyrė, kaip jos pritaikytos turizmui ir poilsiui.

Truputį istorijos

Gižyckas – tai didžiausias miestas prie didžiųjų Mozūrijos ežerų, dažnai vadinamo tūkstančio ežerų kraštu. Jo apylinkėse yra maždaug 100 ežerų, kurie supa miestą iš visų pusių. Pagal 2019 m. surašymo duomenis, jame gyvena apie 29 300 gyventojų.

Gižycko istorija siekia Viduramžių laikus – senprūsių ežeryno centre buvusią galindų įtvirtintą gyvenvietę. 1340 m. jos vietoje kryžiuočiai pastatė pilaitę. Netoli Gižycko 1361 m. į kryžiuočių nelaisvę pateko Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis. Išsilaisvinęs jis per 1365 m. žygį pilaitę užėmė ir sudegino. Vietoj jos kryžiuočiai XIV a. pabaigoje (pradėta 1390 m.) pastatė mūrinę pilį, kuri gynė sąsmauką tarp Dargainio (lenkiškai Dargin) ir Negotyno ežerų. XV a. prie pilies įsikūrė Lėciaus gyvenvietė (vokiškai Lötzen, lenkiškai Lec). 1612 m. Lėcius gavo miesto teises. Iki 1945 m. priklausė Rytų Prūsijai, buvo Lėciaus apskrities centras.

Gižyckas yra tiesiogiai susijęs ir su pirmuoju Lietuvos vardo paminėjimu istorijos metraščiuose. Būtent Gižycko apylinkėse, kurios kadaise priklausė galindams, buvo nužudytas vyskupas Brunonas, atvykęs čia krikštyti pagonių ir po mirties paskelbtas šventuoju. Šis įvykis, 1009 m. aprašytas Kvedlinburgo analuose, ir buvo pirmasis Lietuvos vardo paminėjimas. Vyskupo atminimui vėliau šioje vietoje iškilo kryžius.

Lenkijos vasaros kurortas

Gižycko miestas turi ilgamečius bendradarbiavimo ryšius su Trakais. Abiejų miestų apylinkės pasižymi vaizdinga gamta ir išskirtinėmis kultūros paveldo vertybėmis, o tai puiki terpė vystyti ir skatinti turizmą, populiarinti vietovių istoriją.

Trakų rajono savivaldybės administracija kartu su  Gižycko rajono savivaldybe įgyvendina bendrą projektą pagal 2014–2020 m. Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programą. Projektą iš dalies finansuoja Europos regioninės plėtros fondas. Trakiečiai ir miesto svečiai jau spėjo įvertinti šio bendradarbiavimo teikiamą naudą – pernai Trakuose buvo sutvarkytas Karaimų g. 57A esantis sklypas ant Galvės ežero kranto. Veikiant su Gižycko rajono savivaldybe buvo sutvarkyta kultūros paveldui priskiriama Trakų meno mokykla ir atnaujinta Trakų kultūros rūmų salė. Ateityje ketinama atnaujinti ir Lukos (Bernardinų) ežero pakrantės taką. Gižickiečių irgi laukia smagūs pokyčiai – jau pradedamas įrenginėti dviračių takas vietoj nenaudojamų geležinkelio bėgių.

Labai svarbi šio bendradarbiavimo dalis yra dalijamasis gerąja patirtimi – organizuoti tarptautinius renginius panaudojant atnaujintas erdves: mokymosi vizitai, aktyvaus turizmo stovyklos, šeimų savaitgaliai. Taip kovo 4–6 d. dešimt dalyvių iš Trakų – žiniasklaidos, turizmo centrų, vietinio turizmo verslo atstovai – nuvyko į kaimyninę šalį. Vizito tikslas – aplankyti traukos taškus ir pristatyti juos savo žiniasklaidos priemonėse, socialinėje erdvėje. Toks reklamos būdas pasirodė esąs labai efektyvus, nes žmonės pateikia kelionės tikslą iš savo perspektyvos, pateikia daug įdomių įžvalgų.

Trijų dienų viešnagės metu trakiečiai iš arčiau susipažino su Gižycku ir jo apylinkėmis, pamatė lankytinius objektus ir domėjosi jų istorija. Pavyzdžiui, vaikščiodami miesto gatvėmis svečiai pamatė reto tipo konstrukciją – sukamąjį tiltą. Atplaukus laivui, šis tiltas būdavo ne pakeliamas, kaip įprasta, o pasukamas į šoną. Jo aptarnavimas vyksta rankiniu būdu. Tai yra vienas iš nedaugelio tokio tipo konstrukcijų Europoje ir vienintelis toks veikiantis Lenkijoje.

Vienas iš įdomesnių miesto lankytinių objektų mieste – 1900 m. pastatytas istorinis vandens bokštas – jame yra kavinė, apžvalgos aikštelė, veikia ekspozicija. Gižyckas kaip ir Trakai irgi turi pilį – jau prieš tai minėtoji kryžiuočių pilis.

Žengiant miesto gatvėmis taip pat grožėtasi miesto architektūra, istoriniais Gižycko kanalais, jungiančius Mozūrijos ežerus. Taip pat stabtelta ir prie akmens, kuriame yra pritvirtinta lentelė su senaisiais Gižycko miesto pavadinimais. Gidas pasakojo miesto pavadinimų (Letzenburg, Letzen / Lötzen, Lec, Luszany ir Giżycko) kaitą skirtingais jo istorijos laikotarpiais.

Ypač daug malonių įspūdžių trakiečiams paliko surengtas kvestingas „Vilkasai vakar ir šiandien“. Edukacinės pramogos metu vaikštant po vietovę reikėjo įveikti trasą, atsakinėti į klausimus, sprendžiant galvosūkius. Tokiu būdu buvo aplankytos svarbiausios vietos, susipažinta su jų istorija.

Taip pat delegacija turėjo progą apsilankyti ir Gižycko alaus darykloje „Chmury“, įsikūrusioje ant Negotyno ežero kranto, kur atsiveria puikus vaizdas į vandens tolius. Čia lietuviai buvo šiltai sutikti, jiems buvo pristatyti alaus gaminimo būdai ir kiekvienas norintysis galėjo įvertinti šio gaminio skonį.

Vizito Lenkijoje metu su trakiečius lydėjo Gižycko rajono savivaldybės atstovai.  Šventinės vakarienės metu su meru Mareku Jasudovičiumi pasidalyta įžvalgomis apie abiejų šalių bendradarbiavimo teikiamą naudą. Visi delegacijos atstovai vienbalsiai teigė, kad ši išvyka juos praturtino, buvo naudinga pamatyti, kaip kaimyninės šalies erdvės yra pritaikomos poilsiui ir turizmui.

Bendras projekto biudžetas – 999 463,50 Eur. Trakų rajono savivaldybei tenkanti investicijų dalis – 511 879,53 Eur, iš jų: Europos Sąjungos struktūrinių  fondų lėšos – 435 097,60 Eur, Savivaldybės biudžeto lėšos – 76 781,93 Eur. Projektą numatoma įgyvendinti iki š. m. liepos.

Jolanta Zakarevičiūtė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite