Antroji irkluotojos Rimos Karalienės knyga

Parašyta: 2021-06-15 | Kategorija: Naujienos, Sportas, Trakai |

Trakuose gyvenanti rašytoja Rima Karalienė išleido naują knygą „Irklais iki Niagaros krioklių“.

 

Knygos autorė Rima Karalienė (kairėje) kartu su Lietuvos irkluotoja ir trenere Sofija Grucova

Tai tikras pasakojimas apie skaudžią Varšuvoje gimusios merginos Sofijos vaikystę ir jaunystę. 1940 m. ji su mama iš Varšuvos atvyko į Vilnių, iš kur, manyta, bus lengviau surasti į SSRS kartu su kitais Lenkijos karininkais išvežtą vyrą ir tėvą. Visos paieškos buvo bevaisės, o gyvenimas sovietų okupuotame Vilniuje virto košmaru – mamą nuolat tardė KGB, o namuose smurtavo į jų butą įkeldinti okupantai. Nuo skurdžios ir varganos pokario buities pasiligojusią penkiolikmetę mergaitę mama atvedė sustiprėti į „Žalgirio“ irklavimo bazę prie Vilnelės. Tai buvo ne tik įdomus užsiėmimas gamtoje, draugai, kelionės, bet, kaip paaiškės po trylikos metų, vienintelis būdas ištrūkti į užsienį ir nusigauti iki Kanados, kur jau dvidešimt penkerius metus Niagaros Folso (Niagara Falls) mieste gyvena jos tėvas – vienas iš dviejų šimtų lenkų karininkų, pabėgusių nuo masinių žudynių Katynėje.

Romanas paremtas garsios septyniasdešimtųjų Lietuvos irkluotojos ir trenerės Sofijos Grucovos gyvenimo istorija.

Knygos autorė Rima Karalienė – pati buvusi irkluotoja, irkluotojų dukra, irkluotojų dukterėčia, irkluotojo žmona, irkluotojų mama ir irkluotojos anyta. Nuo vaikystės apsupta irkluotojų nuolat domėjosi irklavimo sporto ištakomis, tradicijomis ir vertybėmis. Irklavimo sportas tapo svarbiausiu jos gyvenimo pomėgiu, o jo istorijos tyrinėjimas ir išsaugojimas – didžiausia aistra.

Leidinys „Irklais iki Niagaros krioklių“ nebūtų atsiradęs be Rimos Karalienės pirmosios knygos „Irklais pro spygliuotą tvorą“, kurio pagrindinis herojus – jos Tėvelis. Šį dokumentinį romaną apie sportą ji parašė norėdama papasakoti istorijas tų irkluotojų, kuriems nebuvo lemta išgarsėti dėl sovietinės santvarkos persekiojimų. Jį rašydama autorė daug kalbėjosi su tėvelio bendražygiais, tyrinėjo nuotraukas, vaizdo įrašus ir spaudą, keliavo po knygoje aprašytas vietas. Tada ji išgirdo ir Sofijos Grucovos gyvenimo istoriją. Dar nebaigusi pirmosios knygos Rima žinojo, apie ką bus antroji.

Knygoje visi faktai yra tikri, tokie, kokius atskleidė pati herojė. Autorė stengėsi, kad viskas būtų kuo tikroviškiau, todėl tai, ko nesužinojo iš Sofijos, ieškojo spaudoje, interneto platybėse, studijavo vaizdo medžiagą, keliavo jos praeitais takais. 2019 m. su vyru nuvyko į Kanadą, ten, kur veda visa ši istorija. Aplankė Monrealį su jo olimpine irklavimo trasa, Torontą, Kvebeką, kitus miestus ir, be abejonės, Niagaros krioklius (Niagara Falls) bei kūriniui svarbiausias šio miesto vietas.

„Trakų žemės“ inf.

Nuotr. iš asmeninio R. Karalienės archyvo

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite