COVID-19 gydymas Trakų ligoninėje: svarbiausia – skiepai

Parašyta: 2021-05-28 | Kategorija: Naujienos, Sveikata, Trakai |

Koronaviruso pandemija kol kas niekur nesitraukia – tik svyruoja užsikrėtusiųjų skaičius pasaulyje ir Lietuvoje. Sukūrus vakcinas nuo COVID-19 ir pamažu didėjant skiepijimosi mastams, tikimąsi anksčiau ar vėliau sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą. „Trakų žemės“ redakcija kalbėjosi su VšĮ Trakų ligoninės direktoriumi gyd. Antanu ČESNULEVIČIUMI apie dabartinę situaciją mūsų rajone. 

 

VšĮ Trakų ligoninės direktorius Antanas Česnulevičius

Pirmiausia priminkite skaitytojams, kada Trakų ligoninėje atsirado COVID-19 skyrius?

Iš tiesų buvo keli etapai. Iš pradžių COVID-19 skyrius pradėjo veikti nuo praeitų metų lapkričio. Pats susirgimų koronaviruso infekcija pikas buvo pernai metų gruodžio mėnesį. Vėliau, kai susirgimų skaičius tiek visoje Lietuvoje, tiek ir pas mus rajone sumažėjo, COVID-19 skyriaus veikla buvo sustabdyta. Šių metų kovo mėnesį šalyje daugėjant pacientų, kuriems buvo diagnozuota koronaviruso infekcija, Trakų ligoninėje vėl buvo atnaujinta šio skyriaus veikla ir taip dirbama iki šiol. Prisimenant kovo mėnesį, mūsų gydymo įstaigos COVID-19 skyriuje buvo 27 lovos (su deguonies aparatais) ir visos jos buvo užimtos. Kaip pamenate, Lietuvoje buvo padaugėję užsikrėtusiųjų koronavirusu – būdavo nustato Šiandien šalyje susirgimų yra sumažėję, o mūsų skyriuje liko 15 vietų tokiems pacientams. Šiuo metu čia yra gydoma 11 ligonių. Jie pas mus vidutiniškai praleidžia 2–3 savaites. Dauguma jų yra iš Trakų rajono (anksčiau daug buvo ir iš kitų Vilniaus apskrities rajonų). Tenka konstatuoti, kad dabar sergančiųjų amžius jaunėja, o susirgimai sunkėja. Džiaugiamės tik tuo, kad yra sėkmingesnės baigtys.

 

 Kiek šiuo metu darbuotojų dirba COVID-19 skyriuje?

Iš pradžių dirbo du postai. Dabar turime susiformavusių tą vadinamąją „kovidinę komandą“, kurioje yra darbuotojai, dirbantys nuo pat pradžių – jie yra ir labiau psichologiškai pasiruošę. Iš viso šiuo metu COVID-19 skyriuje dirba 20 asmenų: Zemfira T., Žana B., Marija J., Liubovė D., Danguolė R., Liucija R., Danutė S., Gelena S., Laima V., Eglė V., Violeta G., Irmantas A., Leonarda K., Nijolė D., Irina B., Jaroslavas G., Anžela K., Alina K., Svetlana S., Regina A. Visi supranta, kad darbas čia reikalauja daug fizinės ir psichologinės ištvermės. Todėl visiems, dirbantiems COVID-19 skyriuje (nesvarbu, ar jis gydytojas, ar pagalbinis medicinos personalas), yra skiriamas darbo užmokesčio priedas.

 

Iki šiol nuo COVID-19 nėra vaistų. Tai kokiais medikamentais yra gydomi tokie pacientai?

 Prie visų lovų yra pajungtas deguonis, nes, kaip žinote, koronavirusas dažnai pažeidžia plaučius ir pacientams išsivysto kvėpavimo nepakankamumas. Dabar medikai turi ir daugiau žinių apie COVID-19 negu tada, kai ši infekcija tik išplito. Esame pakankamai pasiruošę gydyti pacientus – skiriamas gydymas antibiotikais, hormoniniais preparatais, kraują skystinančiais ir temperatūrą mažinančiais vaistais bei deguonies terapija. Specifinio gydymo kol kas nėra. Džiugu, kad dabar yra sumažėjęs pacientų mirtingumas. Deja, verčia sunerimti tas faktas, kad pacientų amžius jaunėja, jų susirgimai sudėtingesni. Tiems pacientams, kuriems reikia reanimacinio gydymo, siunčiame į Vilnių, kur gydymo įstaigos turi būtent „kovidines“ reanimacijas.

 

Kaip manote, kiek laiko Trakų ligoninėje veiks COVID-19 skyrius?

Šalyje daugėja pasiskiepijusiųjų nuo koronaviruso, mažėja užsikrėtimų atvejų, tad tikimės, kad teigiamos tendencijos išliks ir toliau, nuo to priklausys skyriaus funkcionavimas.

 

 Kaip koronaviruso pandemija palietė ligoninės darbą?

Jeigu kalbant apie darbo specifiką, džiaugiuosi, kad mes esame iš tų ligoninių (jų yra vienetai), kurie išlaikė visą darbo struktūrą – dirba visi ligoninės skyriai. Galbūt kai kurių paslaugų apimtys yra šiek tiek sumažėjusios, bet reikia turėti omeny, kad vienas skyrius yra skirtas sergantiesiems COVID-19. Tokiems pacientams reikia ne tik patalpų, įrangos, bet ir nemažo skaičiaus medicinos personalo. Kol kas ligonių lankymas yra draudžiamas, tačiau yra atsižvelgiama į pacientų būklę, gulėjimo trukmę. Tokių pacientų artimiesiems leidžiama atvykti ir aplankyti ligonių, išskyrus esančius COVID-19 skyriuje. Tiesa, pats lankymas yra reguliuojamas. Leidžiami trumpi vizitai tik artimiausiems, kurie yra pasiskiepiję nuo COVID-19 arba yra persirgę ir turi susiformavusių antikūnų, naudojant asmens apsaugos priemones.

 

Kokių saugumo priemonių imasi Trakų ligoninės personalas, kad apsisaugotų nuo infekcijos?

 Vienas iš būdų – skiepai. Taip pat mūsų gydymo įstaigoje niekada nebuvo asmens apsaugos priemonių trūkumo – svarbiausia jas naudoti protingai. Mes visada turėjome „kontaktinius“ pacientų priėmimus. Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus darbuotojams pavyko išvengti užsikrėtimo koronavirusu, dabar jie yra ir pasiskiepiję. Visa tai rodo, kad viskas daroma teisingai. Apskritai 98 proc. mūsų ligoninės kolektyvo narių turi susiformavusius antikūnus – yra pasiskiepiję arba persirgę COVID- 19. Laimei, dabar neturime nei vieno darbuotojo, sergančiojo koronavirusu.

 

Baigiant mūsų pokalbį, norėčiau užduoti klausimą, kuris rūpi visiems – ką reikia daryti, kad nepatekti pas Jus į COVID- 19 skyrių?

Pats svarbiausias dalykas – skiepai. Taip pat svarbų vaidmenį vaidina kontaktai. Ten, kur manote, kad yra tikimybė užsikrėsti, geriau nesilankykite. Stenkitės bendrauti tik su artimiausiais žmonėmis. Taip pat reikia nepamiršti ir laikytis saugaus atstumo, naudoti asmens apsaugos priemones – nosį ir burną dengiančias veido kaukes, dezinfekuoti rankas ir pan.

 

Dėkojame už pokalbį.

Kalbėjosi Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite