Ėdi bart bolur. Buvo – yra – bus

Parašyta: 2022-09-02 | Kategorija: Karaimai, Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Bendra suvažiavimo dalyvių nuotrauka

2022 m. rugpjūčio 18-20 d. Trakuose įvyko Tarptautinis karaimų suvažiavimas “Ėdi bart bolur”, subūręs daugiau nei 200 karaimų iš įvairių Europos šalių. Paskutinį kartą toks suvažiavimas vyko 1989 m… Šių metų suvažiavimo organizatoriai – Aidaras Lavrinovičius, Jevgenija Ešvovičiūtė ir Kotryna Rajeckaitė – siekė pakartoti prieš 33 metus vykusį renginį, stiprinti savo tautos identitetą, sukurti erdvę naujoms pažintims ir sutvirtinti senąsias.

Suvažiavimo pavadinimas “Ėdi bart bolur”, išvertus iš karaimų kalbos reiškia “Buvo yra bus”. Todėl viso renginio metu buvo kalbama apie karaimų praeitį, dabartį ir ateitį. Pirmoji diena prasidėjo dalyvių registracija ir oficialiu atidarymu Trakų kultūros rūmuose. Trumpus sveikinimo žodžius tarė Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė Karina Firkavičiūtė, l.e.p. Lietuvos karaimų religinės bendruomenės pirmininkas Jurij Špakovski. Suvažiavimo rengėjai dėkojo jo partneriams ir rėmėjams, kurie taip pat sveikino suvažiavimą – kalbėjo kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, Trakų r. savivaldybės meras Andrius Šatevičius, Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Keizik, Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius, Seimo nario K.Vilkausko vardu jo patarėja Giedrė Žuromskienė, Lenkijos karaimų organizacijų Związek Karaimów Polskich, Fundacja Karaimskie Dziedzictwo, privačių rėmėjų atstovai. Renginį papuošė karaimų ansamblio „Birlik“ kūrybinis projektas “Bir bar ėdi” (liet. “Buvo kartą”). Tai istorija apie tai, kaip karaimai gyveno ir gyvena, ką mylėjo ir myli, ką išsaugojo ir brangina.

Paskaita Europos salėje

Antroji ir trečioji diena vyko Užutrakio dvare. Dalyvių laukė paskaitos apie karaimų vestuves, kalbą, šventes, patiekalus ir įvairos interaktyvios veiklos. Suvažiavimo metu įvyko parodos “Lietuvos karaimai prancūzų fotografo akimis” atidarymas Kopūstinės (Karaimų) saloje bei Trakų salos pilyje muzikinė drama “Sakmė apie dovanotą širdį”, sukausčiusi žiūrovų kvapą. O suvažiavimo uždarymo metu dalyvių laukė trijų dienų apibendrinimas, ankstesnių karaimiškų renginių prisiminimai, padėkos ir smagi vakaronė.

Aidaras ir Taja

Viso suvažiavimo metu dalyviai turėjo galimybę ragauti įvairius karaimų patiekalus, kuriais pasirūpino restoranas “Kybynlar” ir kavinė “Kiubėtė”.

Šis suvažiavimas – tai 19 mėnesių darbas, kuris nebūtų įmanomas be partnerių ir gausios savanorių pagalbos. Tai bendras Lietuvos karaimų kultūros bendrijos, Lietuvos karaimų religinės bendruomenės ir aktyvaus karaimų jaunimo darbas. Prie renginio prisidėjo Lietuvos ir Lenkijos organizacijos: Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės, Trakų r. savivaldybė, Trakų kultūros rūmai, Trakų istorinis nacionalinis parkas, Związek Karaimów Polskich, Fundacja Karaimskie Dziedzictwo, Lenkijos vidaus reikalų ministerija, UAB “Dasita”, UAB “Dasas” bei V. Jonaitytės įmonė “Šokolado pasaulis”.

Karaimų ansamblis „Birlik“

Organizatoriai džiaugiasi, kad suvažiavimo metu netrūko juoko, klegesio, kad veiklose aktyviai dalyvavo karaimų bendruomenės nariai iš Lietuvos, Lenkijos, Prancūzijos, Anglijos, Ukrainos ir kitų šalių.

Užrašas ant marškinėlių

Jevgenija Ešvovičiūtė,

Aidaras Lavrinovičius

Nuotraukų autorė – Vaiva Ona Mikulskytė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite