Grybautojų komanda “Krembliai” ir Trečiojo amžiaus universitetas

Parašyta: 2021-12-20 | Kategorija: Naujienos, Trakai |

Grybautojų komandos “Krembliai” kapitonas Vytenis Daugudis, narė Leonora Daugudienė ir Grybautojų asociacijos narė Odeta Makaveckaitė vedė edukacinius užsiėmimus Panevėžio r. TAU universiteto Bernatonių ir Velžio fakultetų studentams.

Susitikimo idėja kilo Skaidrutei Kriukienei, Bernatonių TAU fakulteto dekanei Varėnos rajone vykusioje Grybų šventėje, kurioje dalyvavo pasaulio grybavimo čempionė „Kremblių“komanda, surinkusi daugiausiai baravykų ir kurioje buvo pristatyta šilinių dzūkų grybavimo tradicija. O  juk ši tradicija (bei kitos 5 veiklos) 2021 m. į buvo įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, kaip ir  Žolinės atlaidų šventimas Krekenavoje (Panevėžio r.). Tai siejo Panevėžio r. gyventojus su grybautojais.

Grybavimas – visiems artima veikla, kuri mielai prisimenama artėjant Kūčioms, todėl užsiėmimo idėją palaikė tiek Renata Jankevičienė, Panevėžio rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja, tiek Velžio TAU fakulteto dekanė Palma Butkienė. Juoba, kad tikrai nedaugelis iš senjorų žinojo, kad lietuviai grybautojai ne tik dalyvauja grybavimo varžybose kitose šalyse, bet ir jose laimi, kad lietuviai 2019 m. tapo pasaulio grybavimo čempionais (ir jais liko, nes 2020 m. rezultatai nepaskelbti iki šiol, o 2121 m. pasaulio grybavimo čempionatas visai nevyko).

Dalyvių buvo gausu, ypač Velžyje.Visus domino, kas tie šiliniai dzūkai, kas – krembliai, kuo skiriasi miškai kitose šalyse, ar esama ten erkių, kur daugiausia galima sutikti gyvačių, koks Lietuvos regionas grybingiausias, na, ir kuo skiriasi įvairių šalių grybavimo čempionatai.

Kapitonas pateikė auditorijoms daug klausimų, pasiūlymų, užduočių. O pasakojimus apie grybus, žmogui ir miškui draugišką grybavimą, miško terapiją, šilinių dzūkų grybavimo tradiciją papildė savo pastebėjimais, įžvalgomis, praktine patirtimi ir pratimais primindamas, kad daugiausiai apsinuodijama ne nuodingais, o netinkamai paruoštais ar netinkamai laikytais grybais.

Komanda parodė filmukų, nuotraukų, kitos atsivežtos medžiagos – leidinių apie grybus latvių,  lenkų, italų kalbomis, plakatų, komandos atributikos,  iškovotų medalių ir, aišku, dailininko Rimanto Dovydėno karikatūrų grybavimo tema parodą, kuri visiems padarė didžiulį įspūdį. Viena Velžio senjorė prisistatė buvusia R. Dovydėno mokytoja, ir teiravosi, kaip gyvena jos mokinys (gaila, kad dėl daugybės norinčių pabendrauti nesusivokta pasiklausti jos pavardės).

Šiltas ir turiningas bendravimas neleido jausti laiko, tačiau visgi apdovanotiems 2022-ųjų kalendoriais, kuriuos įteikė R. Jankevičienė, suvenyrais (S. Kriukienė), citrinžolių aliejaus, saugančio nuo erkių buteliukais  (P. Butkienė) teko grįžti  svajojant, kad dar pavyks susitikti su Panevėžio rajono senjorais –  tokiais žingeidžiais, smalsiais, aktyviais ir nuoširdžiais. Visiems jiems ir organizatorėms „Krembliai“ linki sulaukti dar daug daug sveikų ir grybingų vasarų.

Leonora Daugudienė

Foto R. Jankevičienės


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite