Iš Trakų miesto gatvių vardų istorijos…

Parašyta: 2022-05-30 | Kategorija: Trakai |

Trakuose esančios S. Nėries ir P. Cvirkos gatvės

Gegužės 24 d., antradienį, Trakų rajono savivaldybės Pavadinimų parinkimo gatvėms komisija surengė posėdį, kurio metu buvo pasiūlytos gatvės Trakų mieste, kurių pavadinimus galima būtų keisti į pavadinimus su asmenvardžiais, vertinant personalijų nuopelnus Lietuvos valstybės ar miesto istorijai, mokslui, menui, kultūrai, politikai ir kitoms visuomeninio gyvenimo sritims.

Posėdyje dalyvavo Trakų rajono savivaldybės Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Šarūnas Žukauskas, Teisės, personalo administravimo ir viešųjų pirkimų skyriaus teisininkas Antanas Česlauskas, Architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Skuodytė, Trakų seniūnijos seniūnė Vilma Puišienė, Trakų seniūnijos bendruomenės „Santalka“ (pirmininkė – Nijolė Dočkuvienė) atstovė Sigita Nemeikaitė, Trakų rajono savivaldybės tarybos nariai Antanas Nedzinskas ir Teresa Solovjova, Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius, Trakų rajono laikraščio „Trakų žemė“ vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius ir redaktorė Jolanta Zakarevičiūtė, posėdžiui pirmininkavo savivaldybės mero pavaduotojas Jonas Kietavičius.

Trakų rajono laikraščio „Trakų žemė“ redakcija jau daug metų siekia, kad Trakuose būtų įamžintas garsių kraštiečių, nusipelniusių miesto ir visos Lietuvos istorijai, atminimas, jų vardais pavadinant, pvz., gatves. Trakų rajono vadovams ne kartą buvo rašyta ir siūlyta taip pagerbti nusipelniusius asmenis.

Iš kairės – Trakų seniūnijos bendruomenės „Santalka“ atstovė Sigita Nemeikaitė, Trakų rajono savivaldybės tarybos narys Antanas Nedzinskas, Trakų rajono savivaldybės Pavadinimų parinkimo gatvėms komisijos pirmininkas, mero pavaduotojas Jonas Kietavičius, Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius

Prieš 10 metų, t. y. 2012 m. birželio 12 d. Trakų rajono savivaldybės Pavadinimų parinkimo gatvėms komisija, kurią sudarė pirmininkė, Trakų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Teresa Solovjova ir kiti šios komisijos nariai – savivaldybės tarybos nariai Žydrūnas Lenkauskas, Tadeuš Tučkovski, Nijolė Romaškienė, savivaldybės administracijos kalbos tvarkytoja Alvyda Kazakevičiūtė, savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Antanas Česlauskas, administracijos Statybos ir ūkio plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Vasiliauskaitė – bei Trakų seniūnijos seniūnas Kęstutis Vilkauskas atmetė Trakų rajono laikraščio „Trakų žemė“ vyr. redaktoriaus Juozo Vercinkevičiaus pateiktą pasiūlymą suteikti esamoms Sodų ir Kranto gatvėms Trakų mieste monsinjoro Vytauto Pranciškaus Rūko ir kanauninko Klemenso Maliukevičiaus pavadinimus.

Tačiau komisija nutarė, kad naujai teikiamiems gyventojų gatvių pavadinimams rekomenduos suteikti kanauninko Klemenso Maliukevičiaus gatvės pavadinimą. Savo sprendimą komisija grindė ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) gautomis rekomendacijomis dėl suteikiamų pavadinimų gatvėms atitikimo nustatytiems kriterijams bei kitais teisės aktais. Tąkart VLKK pirmininko pavaduotoja Jūratė Palionytė rašte, skirtame Trakų rajono savivaldybei, nurodo, kad Komisija, kuriai ji atstovauja, prieštarauja pavadinti gatves kanauninko Klemenso Maliukevičiaus ir Vytauto Pranciškaus Rūko vardais. Pirmiausia yra argumentuojama, kad gyvų asmenų vardai gatvėms neteikiami, o antra, laipsniai, titulai ar pareigos pavadinime nėra nurodomos. Taip pat rašte J. Palionytė pabrėžia, kad gatvėvardžiams itin svarbus yra pastovumo kriterijus, todėl, jei gatvė jau turi pavadinimą (pvz., pavadinimai Sodų g., Kranto g. atitinka visus gatvių pavadiniams keliamus reikalavimus ir yra teiktiniausi), nederėtų jo keisti kitu.

Praėjus trejiems metams, t. y. 2015 m. spalio 27 d. Trakų Salos pilyje vykusiame Vytauto Didžiojo metinių paminėjime buvo pasiūlyta Trakų rajono savivaldybės tarybai įamžinti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Kęstutaičio (1365–1440), Vytauto Didžiojo dukters, Maskvos kunigaikštienės Sofijos Vytautaitės (1371–1453) ir Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios (dabar – bazilika) kleb. dek. Klemenso Maliukevičiaus (1876–1934) atminimą pagal šiuo metu galiojančias tvarkas ir galimybes. Laukiame…

Š. m. gegužės 24 d., antradienį, Trakų rajono savivaldybės Pavadinimų parinkimo gatvėms komisija svarstė dėl sąjūdininko Romualdo Lanko (1940–2010) ir mons. Vytauto Pranciškaus Rūko (1925–2020) vardo įamžinimo. Trakų seniūnijos bendruomenė „Santalka“ siūlo, kad R. Lanko vardu būtų pavadinta dabartinė Trakuose esanti Vienuolyno gatvė, kurioje jis ir gyveno, bei kad prie Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos esančiai Sodų gatvei būtų suteiktas mons. Vytauto Pranciškaus Rūko vardas. Komisijos pirmininkas Jonas Kietavičius nurodė Trakų seniūnijos seniūnei Vilmai Puišienei pasidomėti, kokia būtų minimų gatvių gyventojų pozicija šiais klausimais.

Pačios seniūnės nuomone, reikėtų nepervadinėti jau esamų gatvių, o naujoms suteikti asmenų, palikusių istorijos pėdsaką mūsų istorijoje, pavadinimus. Seniūnė prašo atkreipti dėmesį ir į tai, kad pervadinant gatvių pavadinimus, ten gyvenantiesiems tektų pasikeisti nemažai dokumentų, o tam reikėtų ir laiko, ir pinigų. Kaip alternatyva, posėdyje buvo svarstoma galimybė naujai gatvei Trakuose suteikti Romualdo Lanko vardą. Taip pat buvo neatmesta galimybė ir įrengti memorialines lentas: Sodų gatvėje – mons. Vytautui Pranciškui Rūkui, o Vienuolyno gatvėje – Romualdui Lankui atminti.

Posėdyje buvo aptartas ir Trakuose esančių S. Nėries ir P. Cvirkos gatvių likimas. Savivaldybės Architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Skuodytė yra sulaukusi šių gatvių gyventojų skambučių, teiraujantis,ar savivaldybė nesiruošia keisti minėtų gatvių pavadinimus. Specialistė tikina, kad geriausia, kad patys gyventojai siūlytų, kokių pavadinimų jie norėtų. Ir tai ne vienintelės gatvės Trakų rajone, kurių pavadinimus siūloma pakeisti (pvz., Lentvaryje yra Kosmonautų g.). Komisija šiuo metu laukia, kol LR Seimas priims desovietizacijos įstatymą, kuriuo galės remtis visos Lietuvos savivaldybės. Įstatymas palies ir gatvių pavadinimus. Tada bus galima spręsti, kaip sakė Komisijos pirmininkas Jonas Kietavičius, ir S. Nėries, P. Cvirkos bei kt. sovietmetį menančių gatvių klausimus.

Pasibaigus posėdžiui, „Trakų žemės“ redakcija oficialiai parašė raštą Trakų rajono savivaldybės merui Andriui Šatevičiui, siūlydama švenčiant Trakų miesto 700-ų metų jubiliejų įamžinti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Kęstutaičio (1365–1440), Vytauto Didžiojo duktės, Maskvos kunigaikštienės Sofijos Vytautaitės (1371–1453), Trakų bažnyčios kanauninko Klemenso Maliukevičiaus (1876–1934), vieno iš 1830–1831 m. sukilimo Trakų apskrityje vadų, Trakų pilies teismo pirmininko Vincento Matusevičiaus (1801–1862), Vasario 16-osios akto signataro Donato Malinausko (1869–1942) atminimą. Taip pat buvo pasiūlyta prie Trakų kultūros rūmų pakabinti memorialinę lentą, skirtą Trakų rajono sąjūdžio steigiamajam susirinkimui, kuris įvyko 1988 m. rugsėjo 14 d. Raštą pasirašė „Trakų žemės“ direktorius-vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius, dr. Albinas Vytautas Januškevičius ir gydytojas Stanislovas Matulionis.

Tad belieka tikėtis, kad ateityje redakcijos pastangos duos vaisių.

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ, Juozas VERCINKEVIČIUS

Jolantos Zakarevičiūtės nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite