Įsimintini įvykiai ir pokyčiai savivaldybėje

Parašyta: 2023-08-04 | Kategorija: Komentarai, Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius

Netruko prabėgti liepa, nestokojusi darbingų dienų ir įsimintinų įvykių. Liepos 6-ąją visi drauge šventėme Valstybės dieną, o po kelių dienų Rūdiškėse pasipuošę Lietuvos ir Ukrainos vėliavomis pasitikome, plojimais pasveikinome ir palydėjome maratono „Keliu vėliavą už Ukrainą NATO“ bėgikus.

Įsimintinas buvo nepaprastosios ir įgaliotosios Izraelio valstybės ambasadorės Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein vizitas. Tai buvo puiki proga pasikalbėti apie Trakų miesto unikalumą, savivaldybės vykdomus projektus, turizmą, švietimą bei aptarti galimybę atgaivinti ryšius su Ako miestu Izraelyje – Trakų rajono savivaldybės partneriu. Ambasadorė dėkojo už pastangas išsaugoti Holokausto aukoms skirtą paminklą ir jų atminimą.

Liepą buvo ir daugiau svarbių susitikimų, priimta daug interesantų, vyko pasitarimai su Trakų rajono savivaldybės seniūnijų seniūnais, administracijos skyrių vedėjais, savivaldybės įstaigų ir įmonių vadovais. Malonu, kai gyventojai kreipiasi ir aktyviai dalijasi idėjomis socialinėje erdvėje ir gyvų susitikimų metu.

Pokyčiai administracijoje

Savivaldybės komanda daug dėmesio skyrė savivaldybės bei jos įstaigų, įmonių darbo organizavimo tobulinimui, vykdomiems projektams ir teikiamų paslaugų plėtrai.

Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju buvo paskirtas Romuald Zviagin. Džiugu, kad savivaldybės vadovų komanda dar labiau sustiprėjo.

Buvo panaikinti Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos ir Žemės ūkio administravimo skyriai, tačiau Teisės, personalo administravimo ir viešųjų pirkimų skyriuje įsteigtas Civilinės metrikacijos poskyris, o Architektūros skyriuje – Žemės ūkio administravimo poskyris. Keitėsi ir skyrių pavadinimai.

 

Žaliojo kurso plėtra

Liepos 19 d. Trakuose vyko diskusija „Žaliosios savivaldybės – mitas ar realybė?“. Savo įžvalgomis bei pasiūlymais apie naująsias technologijas energijos vartojimo infrastruktūroje, klimato kaitą, savivaldybių dalyvavimą Europos Sąjungos programose dalijosi Vilniaus miesto, Trakų, Vilniaus, Ukmergės rajonų savivaldybių, verslo bei mokslo atstovai.

Reikšminga, kad šis renginys vyko būtent Trakuose – mieste, kur žaliasis kursas yra vienas iš prioritetinių tikslų. Renginio dalyviams kaip tik ir buvo pristatyta Trakų rajono savivaldybės žaliojo kurso strategija iki 2035 m. Aptarta parengta Karaimų gatvės Trakuose humanizavimo galimybių studija, kurios tikslas istorinę gatvę pritaikyti bemotoriam transportui ir pėstiesiems.

Kalbėtasi apie Trakų miesto ir rajono gyventojams suteiktą galimybę nemokamai važinėti autobusais visoje savivaldybės teritorijoje, turint „Trakiečio kortelę“. Gera žinia, kad įsigyti ir du elektra varomi, nulinės emisijos „ISUZU Novociti Volt“ autobusai.

Savivaldybė netrukus turės 1,45 MW galios saulės parką, kurio generuojama energija bus naudojama gatvėms apšviesti. Ir tai tik dalis įgyvendintų projektų, kuriais siekiama išsaugoti Trakų gamtos grožį, švarią, draugišką aplinką ir puoselėti vietą, kurioje gera gyventi, dirbti ir kurti.

Kartu su Savivaldybės administracijos direktore Dovile Daudaite dalyvavau svarbiame Aplinkos ministerijos organizuotame savivaldybių, ministerijos bei Nacionalinės žemės tarnybos susitikime. Jame buvo pristatomi esminiai klausimai dėl žemės valdymo ir naudojimo įgyvendinimo nuo 2024 m. sausio 1 d. šią funkciją perdavus savivaldybėms.

Kaip jau įprasta, vyko mėnesinis pasitarimas su seniūnais. Jo metu aptarta kelių, želdynų ir kapinių priežiūra seniūnijose. Artimiausiu metu visos seniūnijos turės sodo traktorius su reikiamais priedais. Tokiu būdu bus užtikrintas efektyvesnis ir greitesnis ūkinis darbas.

Rengiama TINP planavimo schema

Liepą buvo pradėta rengti Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) planavimo schema. Savivaldybėje vyko susitikimas su schemą rengiančio Gamtos paveldo fondo atstovais. Jie išsamiai pristatė planavimo uždavinius, schemos rengimo proceso eigą, etapus, numatomus įvykdymo terminus, atsakė į kilusius klausimus, išklausė institucijų, gyventojų pastabas ir pasiūlymus.

Pradėtas teritorijos esamos būklės įvertinimo etapas, kurio metu renkami duomenys apie teritorijos išskirtinę vertę, pateikiama esamos būklės analizė.

Planavimo schemos rengėjas organizuos susitikimus su seniūnais, gyventojais, bendruomenėmis, o gyventojai kviečiami įsitraukti į schemos rengimo procesą, teikti savo siūlymus.

Keliama ugdymo kokybė

Švietimo įstaigose įvyko brandos atestatų įteikimo šventės. Šiais metais Trakų rajone brandos atestatus gavo 263 abiturientai. Džiugu, kad yra šeši šimto balų įvertinimai. Nors tarp gausybės darbų šiemet pavyko sudalyvauti tik Trakų Vytauto Didžiojo bei Paluknio „Medeinos“ gimnazijų brandos atestatų įteikimo šventėse, linkiu visiems abiturientams drąsiai žengti gyvenimo keliu ir siekti savo tikslų.

Ir toliau dirbama, kad visame rajone būtų užtikrinta švietimo kokybė. Susitikus su Seimo nare Edita Rudeliene drauge aptarti Švietimo įstatymo pakeitimai. Bendrauta ir su rajono švietimo įstaigų vadovais – susitikta su Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazijos direktore Evelina Solovjova. Už nuoširdų darbą padėkota ir sėkmės tolesnėje profesinėje veikloje palinkėta liepos 17 d. Rūdiškių gimnazijos direktorės pareigas palikusiai Jelenai Ignatovič.

Iki mokslo metų pradžios liko beveik mėnuo, mokyklos ruošiasi mokinių sugrįžimui, o ypač laukia pirmokų. Nors priėmimas į bendrojo ugdymo mokyklas vis dar vyksta, žinoma, kad šiuos mokslo metus rajono mokyklose pradės apie 400 pirmaklasių.

Tęsiama Trakų rajono savivaldybės iniciatyva – Mokslo ir žinių dienos proga visiems pirmokams bus padovanoti mokyklinių reikmenų rinkiniai, kuriuose yra visos būtiniausios priemonės. Tikimasi, kad rinkiniai pravers mokymosi procese, padės lavinti vaikų kūrybiškumą bei ugdyti gebėjimus.

Nuoširdi padėka Trakų rajono savivaldybės švietimo pažangos planą rengusiems „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaujančių penkių rajono gimnazijų vadovams, jų komandoms bei Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto, Strateginio planavimo ir investicijų skyrių specialistams. Iš galimų 100 balų ekspertai planą įvertino 97,9 balo, taigi Trakų Vytauto Didžiojo, Lentvario Motiejaus Šimelionio, „Versmės“, Henriko Senkevičiaus ir Rūdiškių gimnazijoms ketinama skirti 2 mln. 450 tūkst. Eur siekiančių investicijų.

Dar viena puiki žinia – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai patvirtinus Trakų rajono savivaldybės administracijos parengtą projektą, nuo Rugsėjo 1-osios Lentvario ir Trakų pradinėse mokyklose, Lentvario „Versmės“ ir Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijose bus steigiamos atvirosios klasės.

 

Dėmesys krepšiniui ir irklavimui

Liepą įvyko pasitarimas su Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu Vydu Gedvilu bei krepšinio bendruomenės atstovais. Jame taip pat dalyvavo Trakų kūno kultūros ir sporto centro direktorius Mindaugas Čiras ir jo pavaduotojas Šarūnas Ūsas. Pasikalbėta apie krepšinio ateities perspektyvas Trakuose, su krepšiniu, vaikų užimtumu susijusią Kūno kultūros ir sporto centro veiklą bei tarpinstitucinį bendradarbiavimą, populiarinant sportą rajone.

Ne veltui sakoma, kad irklavimas – Trakų krašto gyventojų kraujyje. Netrukus Lentvaryje nugriaudės „Drakonų laivų kovos“ – vyksta pasitarimai su Kūno kultūros ir sporto centro, Lentvario kultūros rūmų bei Lentvario seniūnijos atstovais ir aktyviai ruošiamasi rugsėjo 2 d. Graužio ežero pakrantėje vyksiančiai didelei šventei, kurioje netrūks progų pasivaržyti ir papramogauti.

Plėtojama viešoji infrastruktūra

Savivaldybės komanda susitiko su šiuo metu didžiausių savivaldybės įgyvendinamų projektų rangovais. Džiugu, kad darbai vyksta sparčiai ir jau netrukus rajono gyventojai ir svečiai džiaugsis pagerėjusia bei dar labiau išvystyta viešąja infrastruktūra.

Įgyvendinant projektą ,,Gyvenamųjų namų kiemų sutvarkymas Lentvario mieste (atnaujinant automobilių stovėjimo, vaikų žaidimo aikšteles, želdinius, mažąją architektūrą)“, šiuo metu vykdomi darbai kai kuriuose daugiabučių namų Lauko, Pakalnės ir Naujosios Sodybos gatvių kiemuose.

Susitikimo su seniūnais metu kalbėtasi ir apie šiais metais planuojamus sutvarkyti daugiabučių namų kiemus Trakų, Senųjų Trakų ir Aukštadvario seniūnijose – Mindaugo g. 20-22, Trakuose, Nerūdininkų g. 5, Senuosiuose Trakuose, bei Technikumo g. 11, Aukštadvaryje.

Kartu su rangovu apžiūrėtos vietos, kuriose vykdomi projekto ,,Šeimos parko ir skverų įkūrimas, prieigų bei jungties tarp jų infrastruktūros sutvarkymas Lentvario mieste“ darbai. Dabar pagrindiniai darbai vykdomi Klevų alėjoje. Išsakius pastabas dėl darbų eigos ir išardyto šaligatvio sukeltų nepatogumų gyventojams, rangovas patikino, kad rugpjūčio pradžioje bus įrengta tako asfalto danga bei atnaujinamas šaligatvis. Taip pat jau įrengta dalis tvoros skvere Mokyklos gatvėje. Smagu matyti gražėjančią aplinką, kuri atliepia gyventojų poreikius.

Susitikta su projekto ,,Trakų miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimas“ rangovais. Suderinti darbų vykdymo terminai pagal veiklų grafiką, aktualizuota būtinybė pagrindinėse gatvėse atlikti apšvietimo įrengimo darbus dar iki mokslo metų pradžios.

Su projekto ,,Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdinių ir želdynų tvarkymas“ rangovu aptarti jau įvykdyti darbai – sutvarkyti želdynai Karvinės bei Bažnytėlės salose, Galvės ir Lukos ežerų pakrantėse, Karaimų ir Vytauto gatvėse. Mieste želdynai sutvarkyti 9,03 ha teritorijoje.

Susitikus su Trakų gimnazijos rekonstravimo ir atnaujinimo (modernizavimo) projektą įgyvendinančiu rangovu, nuvykta pasižiūrėti, kaip vyksta statyba. Antro etapo darbai sparčiai pasistūmėjo į priekį, juos užbaigus bus įrengta 350 vietų daugiafunkcė sporto salė, kurioje miesto ir viso rajono gyventojai galės lavintis ir aktyviai leisti laisvalaikį.

Susitikta su pėsčiųjų ir dviračių tako prie valstybinės reikšmės magistralinio kelio A16 (Vilnius–Prienai–Marijampolė) remonto darbus vykdančiu rangovu. Šiuo metu ruošiami pagrindai tako įrengimui, apgenėta augmenija šalia tako, dalyje tako įrengiamas apšvietimas. Projektą planuojama užbaigti šių metų trečią ketvirtį.

Pasitarimo su Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų, Statybos, ūkio plėtros ir turto valdymo bei Architektūros ir žemės ūkio administravimo skyrių vedėjais metu aptarti šių skyrių kuruojami projektai, einamieji darbai.

Vasara – festivalių metas

Nuo liepos 5 d. visose seniūnijose vyko širdis suvieniję Valstybės dienos minėjimo renginiai, kurie tęsėsi ir savaitgalį. Gera buvo matyti ir sutikti tiek daug gyventojų, svečių Trakuose. Daugelis sudalyvavo ir bendrijų festivalyje „Čia mano gimtinė, čia mano namai“.

Onuškyje vyko išskirtinis Valstybės dienai skirtas šventinis renginys „Dviejų gimtinių nebūna“. Scenoje pasirodė meno mėgėjų, švietimo įstaigų auklėtiniai, vyko vakaro koncertas. Žymiojoje Kipro Petrausko aikštėje vyko mugė, veikė amatų erdvė, pramogos vaikams. Maloni žinia, kad Onuškis tapo Lietuvos mažąja kultūros sostine 2024-aisiais.

Senuosiuose Trakuose vyko tradicinė vasaros šventė „Burkimės protėvių žemėje“. Naujasis Senųjų Trakų parkas tapo traukos centru, kuriame susiburia bendruomenė, vyksta renginiai.

Taip pat ir Rūdiškėse vyko jau trečiasis Trakų krašto kolektyvų festivalis „Pas susiedus“. Kaip ir anksčiau kermošiuje ūkininkai bei amatininkai stebino savo dirbiniais, o kolektyvai linksmino šokiais ir dainomis.

Vasara Trakuose jau turbūt nebeįsivaizduojama be Užutrakio vakarų. Šis XIX tarptautinis muzikos festivalis tęsis iki rugpjūčio 20 d., taip pat liepai baigiantis į Trakus sugužėjo festivalio ir meistriškumo kursų – XVIII „Trakų fanfarinės savaitės“ – dalyviai.

Išskirtinis susitikimas savivaldybėje įvyko liepos 20 d. Tądien apsilankė ilgamečio Trakų rajono garbės piliečio, Trakų parapijos klebono, monsinjoro Vytauto Pranciškaus Rūko sūnėnas Rimantas Rūkas. Jis savivaldybei perdavė ypatingą dovaną – dailininko prof. Antano Kmieliausko nutapytą mons. V. P. Rūko portretą. Šis portretas bus eksponuojamas savivaldybės Didžiojoje salėje, kurioje vyksta Tarybos posėdžiai, svarbūs susitikimai, konferencijos.

Jau įvyko ir pirmasis pasitarimas dėl Trakų miesto 701-ojo gimtadienio. Pagrindinę šventės dieną – rugsėjo 8-ąją – bus pristatyta misterija apie romantišką Kęstučio ir Birutės meilės istoriją. Vytauto Didžiojo krante vyks viduramžių amatų edukacijos, koncertas. Rugsėjo 9-ąją kvies Joniškiečių piknikas bei šventinis miuziklas „Metų laikai ir kitos subtilybės“, o rugsėjo 10-ąją Trakų gimtadienio šventę vainikuos Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis „Chaosas“. Tad kviečiame antrąjį rugsėjo savaitgalį praleisti Trakuose.

Beje, neišsemiamų idėjų bei kūrybingų darbų palinkėta Trakų istorijos muziejaus, liepą pasitikusio savo 75-ąją sukaktį, bendruomenei.

Andrius ŠATEVIČIUS,

Trakų rajono savivaldybės meras


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite