Karaimų kultūros pristatymas Azerbaidžane

Parašyta: 2022-12-21 | Kategorija: Karaimai, Kelionės, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Renginyje kalbėjo LKKB pirmininkė Karina Firkavičiūtė

Spalio 28 d. Baku mieste (Azerbaidžanas) buvo surengta konferencija ir parodos „Lietuvos karaimai“ atidarymas, skirti Karaimų metams paminėti. Renginį organizavo Lietuvos Respublikos ambasada Azerbaidžane ir Baku įsikūręs Tarptautinis tiurkų tautų kultūros ir paveldo fondas. Renginio dalyviai – šio Fondo tarybos nariai, įvairių tiurkiškų valstybių Azerbaidžane atstovai, oficialūs asmenys, ambasadoriai.

Fondo vadovė p. Gunay Efendiyeva, atidarydama konferenciją, paminėjo, kad tiurkų tautų migracija į įvairias valstybes ir jų įsikūrimas jose priklausė nuo istorinių sąlygų. Šiuo metu tiurkų tautų susižinojimui įvairiose šalyse ir jų glaudesniam bendradarbiavimui visame pasaulyje yra kreipiamas nemažas dėmesys. Tai yra ir šio Fondo uždavinys.

Parodos atidarymas

Pernai Fondas kartu su LR ambasada Baku minėjo Lietuvos totorių metus. Šiemet dėmesys skiriamas karaimams. LR ambasadorius Azerbaidžane p.Egidijus Navikas kalbėdamas konferencijos pradžioje padėkojo Fondui už vaisingą bendradarbiavimą pristatant tiurkų kultūras, įgyvendinant jau ne vieną projektą kartu. Dalyviams buvo taip pat parodytas video siužetas apie Fondo ir Lietuvos Respublikos bendradarbiavimą. Prisiminta, kad 2021-aisiais LR ambasada su Fondu pasirašė memorandumą – susitarimą bendradarbiauti  skleidžiant ir puoselėjant Lietuvos totorių ir karaimų istorinį bei kultūrinį paveldą.

Toliau renginyje kalbėjo LKKB pirmininkė Karina Firkavičiūtė. Ji padarė pranešimą ir pristatė Lietuvos karaimų istoriją, kultūros ypatybes, karaimų kalbą bei ypatinguosius šiandienos iššūkius, su kuriais susiduria karaimai kaip ypač maža tauta. Renginio dalyviai galėjo susipažinti su spausdinta medžiaga apie karaimus – H.Kobeckaitės knyga anglų kalba apie karaimus ‘Karaims in Lithuania’ bei ankstesnio pristatymo nuotraukų parodos bukletu.

Koncerto akimirka

Pasibaigus pranešimui tose pačiose Fondo patalpose buvo atidaryta paroda apie Lietuvos karaimus, kurią parengė Trakų istorijos muziejus kartu su LKKB ir LR ambasada Azerbaidžane. Parodoje pasitelkiant muziejaus fonduose esamų karaimikos eksponatų nuotraukas anglų ir azerų kalbomis pasakojama apie pagrindines karaimų istorijos ir kultūrinio palikimo ypatybes.

Parodos atidarymo ceremoniją ir oficialias kalbas toliau papildė koncertas – Augusta Firkovič padainavo keturias tradicines Lietuvos karaimų dainas, originaliu pavidalu ir aranžuotas. Fortepijono palydėjimą joms sukūrė ir kartu atliko pianistas Rytas Lingė. Koncertas buvo sutiktas šiltais plojimais.

Augusta Firkovič

Šių metų pavasarį Baku įvyko ir kitas renginys, skirtas karaimams – oficialaus vizito metu Lietuvos Respublikos Prezidento žmona, p.D.Nausėdienė atidarė kitą Lietuvos karaimų kultūros bendrijos parengtą parodą apie karaimus (išleistas ir jos bukletas) bei padovanojo Fondui karaimų tautinių rūbų komplektą. Dabar jis eksponuojamas Fondo kolekcijoje šalia kitų tiurkų tautų kostiumų.

Tarptautinio tiurkų tautų kultūros ir paveldo fondo vadovė p. Gunay Efendiyeva pabrėžė, kad “šiandien rengdami šią parodą ir konferenciją vėl susiburiame pažymėti ir skleisti karaimų kultūrą. Mes susipažįstame su iš šimtmečių gelmių ateinančiu istoriniu ir kultūriniu karaimų palikimu, žiūrime į jo praeitį ir galvojame apie ateitį”.

Karina Firkavičiūtė

Lietuvos Karaimų kultūros bendrijos pirmininkė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite