Mirė profesorius Edvardas Gudavičius

Parašyta: 2020-01-27 | Kategorija: Istorija, Naujienos |

Eidamas 90-uosius metus mirė istorikas, profesorius Edvardas Gudavičius. Apie tai savo feisbuko paskyroje pranešė išrinktasis Vilniaus universiteto rektorius, profesorius Rimvydas Petrauskas.

Prof. Edvardas Gudavičius

Viduramžių istorijos specialistas buvo žinomas iš 1993 – 2004 metais kurtos „Būtovės slėpinių“ televizijos laidų, kurias vesdavo kartu su profesoriumi Alfredu Bumblausku. Profesorius nustatė tikėtiną Mindaugo karūnavimo datą – 1253-ųjų liepos 6-ąją. Ši data paskelbta valstybės švente. „Išskirtinis Istorikas ir Mokytojas, savo laikysena ir žodžiu skatinęs kritiškai mąstyti praeitį ir dabartį, atvirai žiūrėti į pasaulį ir siekti naujų tikslų“, – savo feisbuko paskyroje rašo R. Petrauskas. „Jau įkopęs į ketvirtą dešimtmetį, laisvalaikiu nuo gamybinio inžinieriaus darbo baigęs neakivaizdines istoriko studijas, rašė vertingus, tačiau net ir profesionalams sunkiai paskaitomus tekstus iš LDK visuomenės ir teisės istorijos, kad po kelių dešimtmečių sukurtų bene skaidriausią Lietuvos istorijos koncepciją. Dėl savo biografijos, o vėliau ir dėl ilgalaikės ligos beveik neišvykdamas į užsienį, Lietuvos istoriją mąstė tik europinės istorijos ir istoriografijos kategorijomis. Neužimdamas jokių vadovaujančių pareigų universitete ar institute, palikdamas aiškiai per daug laisvės savo doktorantams, išugdė, ko gero, pirmąją medievistų mokyklą Lietuvoje. Visiškai nesidomėdamas hierarchine tvarka ir atvirai ignoruodamas tokio pobūdžio renginius bei komitetus, gavo turbūt visus įmanomus laipsnius, titulus ir premijas (VU profesorius, MA akademikas, Gedimino ordino kavalierius, Lietuvos mokslo ir kultūros premijų laureatas)“, – rašo R. Petrauskas.

Edvardas Gudavičius gimė 1929 metų rugsėjo 6 dieną Kaune. Jaunystėje įstojo į Kauno politechnikos institutą, kur įgijo inžinieriaus specialybę. Į humanitarinius mokslus vienas žymiausių ir iškiliausių viduramžių istorikų pasuko sulaukęs 33 metų amžiaus. 1962–1968 m. studijavo Vilniaus universitete. 1970 m. baigė neakivaizdinę aspirantūrą Vilniaus universitete. 1974–1995 m. Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojas. 1975–2012 m. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojas. Profesorius E. Gudavičius 1995 metais tapo Nacionalinės mokslo premijos laureatu už Pirmojo Lietuvos statuto tyrimus, o 1998 metais kartu su Alfredu Bumblausku apdovanoti kultūros ir meno premija už „Butovės slėpinių“ laidą.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/mire-profesorius-edvardas-gudavicius.d?id=83374095


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite