Neries regioniniame parke užfiksuotas žiaurus elnio nužudymas išprovokavo diskusiją apie brakonierius

Parašyta: 2018-10-05 | Kategorija: Gamta, Naujienos |

Rugsėjo 26 dieną Neries regioninio parko direkcija savo „Facebook“ paskyroje pasidalino nuotrauka, kurioje matomas nušauto elnio kūnas. Kadangi kūnas – be galvos, gamtininkai daro prielaidą, jog elnias nušautas ragų trofėjų ant sienos pasikabinti norėjusio brakonieriaus. Specialistai teigia, kad brakonieriavimo mąstai nedidėja, tačiau tokių žiaurių atvejų iki šiol pasitaiko.

Nuotr. iš Neries regioninio parko direkcijos archyvo

„Žmogus – baisiausias miško žvėris“

300 pasidalinimų „Facebook“ platformoje sulaukusioje Neries regioninio parko nuomonėje rašoma, jog žmogus gali būti pats baisiausias miško žvėris ir gyvūnus žudyti vien dėl trofėjaus: „Šį tauriojo elnio kūną be galvos radome vakar. Šiuo metu vyksta elnių ruja – jų jėgos ir grožio kulminacija. Tačiau ragų karūnomis pasidabinę elnių patinai vilioja ne tik pateles, bet ir brakonierius.“
Neries regioninio parko direktorė Audronė Žičkutė pasakoja, jog elnio kūnas rastas jau maždaug savaitė laiko po gyvūno mirties, tad rasti kaltininką greičiausiai neįmanoma. Tačiau šis atvejis gali prisidėti prie visuomenės informavimo apie tai, kad panašūs incidentai vis dar vyksta.
„Mūsų, kaip parko darbuotojų, pastebėjimai apie brakonieriavimą yra ganėtinai fragmentiški, nes kilus klausimams informaciją perduodame atsakingiems inspektoriams. Tačiau neraminančių atvejų tikrai pasitaiko: kartais naktimis girdime šūvius, esame laikinai gyvenamoje sodyboje radę kilpų, pagavę žmogų su sudorota stirna kuprinėje. Iš vieno ar kelių atvejų daryti išvadų negalime, tačiau kad brakonieriavimas vis dar egzistuoja, ir egzistuoja tokiu brutaliu pavidalu, kokį matėme šiuo atveju, yra faktas“, – savo patirtimi dalinasi A. Žičkutė.

Kitur situacija gali būti ir blogesnė

Regioninio parko teritorijoje papildomų medžioklės apribojimų nėra, tad jei brakonierius nesinaudoja medžioklei uždraustais įrenginiais, jį identifikuoti dažnai galima tik pagal turimus ar neturimus dokumentus. Tokiai priežiūrai parko darbuotojams paprasčiausiai trūksta galimybių.
„Greičiausiai kiekvieną atvejį reikėtų analizuoti atskirai, tačiau kalbant konkrečiai apie šį nutikimą visų pirma reikia kalbėti apie žmogaus mąstymą. Jei gyvūnas sumedžiojamas dėl maisto, tai dar galima kažkaip suprasti, bet šiuo atveju elnias nušautas tik tam, kad kažkas namie pasikabintų ragus. Protu nesuvokiama, kokią vertybinę skalę turi žmogus, jeigu jis pasiryžta tokiems darbams“, – tiki Neries regioninio parko direktorė.
Anot jos, parko darbuotojai su vietiniais medžiotojų būreliais bando palaikyti kuo geresnius santykius ir prašo medžiotojų nevykdyti medžioklės arti pažintinių parko takų.
„Sunku vertinti, ar kituose regionuose situacija tokia pati, bet spėčiau, kad ji gali būti blogesnė. Mes turime pakankamai tankų turistinių objektų tinklą, atvyksta daug lankytojų, kas savaime šiek tiek drausmina galimus brakonierius. Be šio punkto nematau priežasties, kodėl kituose regioniniuose parkuose situacija turėtų būti kitokia“, – teigia A. Žičkutė.

Brakonierius pagauti reikia už rankos

Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Vilniaus valdybos Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Sigitas Mikėnas šį rugsėjo 26 d. paviešintą atvejį vadina pakankamai išskirtiniu.
„Tokių brakonieriavimų atvejų pasitaiko gana retai. Vieną, kitą atvejį užfiksuojame, tačiau šiuo metu yra aktyvus medžioklės sezonas, tad, pavyzdžiui, šūviai naktį gali būti šernų medžioklės dalis – ji leidžiama visą parą ir su prožektoriais. Medžioklės sezonas galioja ir tiems patiems elniniams žvėrims: briedžiams, elniams, stirninams. Vien šūviai tikrai nereiškia brakonieriavimo“, – sako S. Mikėnas.
Tad ar šiuo konkrečiu atveju tvirtai galime teigti, jog elnias buvo brakonieriaus auka? Specialistas tuo beveik neabejoja, tačiau geriau siūlo neskubėti iškart daryti išvadų.
„Dar viena problema atsekant pažeidėjus – tai, kad jei medžiotojas ne visiškai sėkmingai pašauna gyvūną, ypač tokį fiziškai stiprų kaip elnias, jis gali pabėgti ir dar kelias dienas likti gyvas. Praėjusią savaitę turėjome atvejį, kai medžiotojai rado prieš kelias dienas pašautą, bet tik prieš pat randant mirusį elnią. Nors pagal taisykles medžiotojas turi sutvarkyti nušautą gyvūną, tokiu atveju tai gali būti neįmanoma. Šįsyk visi ženklai rodo, kad tai yra brakonierių darbas, bet šiandien to patvirtinti mes negalime, nes tiesiog neturime įrodymų“, – aiškina Aplinkos apsaugos departamento atstovas.

Gyvūnų skaičius išaugęs

Brakonieriumi laikomas medžioklės leidimo neturintis, ne medžioklės sezono metu gyvūnus šaudantis ar draudžiamus įrenginius naudojantis medžiotojas. Kalbant apie elnius, juos medžiojant yra draudžiami naktiniai optiniai taikikliai, termovizoriniai taikikliai, prožektoriai ar medžiok­lė iš važiuojančių automobilių.
„Nepasakyčiau, jog Vilniaus regione matomas brakonieriavimo atvejų dažnėjimas, nes prieš keletą metų pradėtos taikyti priemonės – padidintos baudos, sugriežtinta atsakomybė, dešimteriopai padidinta atlygintina žala – suveikė ir pagal gyvūnų stebėjimus, pagal nelaimingus atsitikimus kelyje bei kitus  parametrus galime daryti išvadą, kad gyvūnų skaičius yra išaugęs“, – vertina S. Mikėnas.
Atsakingi specialistai ragina dėl įtariamo brakonieriavimo nedelsiant skambinti telefonu 112.

 

 

 

Užs. Nr. 607


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite