Netinkamai nešiojama kuprinė – mokinių nugaros skausmo priežastis

Parašyta: 2022-12-28 | Kategorija: Gimnazija, Jaunimas, Mokyklos, Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Mokslo metams įpusėjus, ypač svarbu atkreipti dėmesį į vaiko kuprinę ir kaip jis ją nešioja. Per sunki, netinkamai nešiojama kuprinė – dažniausia mokinių nugaros skausmo priežastis.

Vadovaujantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. O geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. kūno svorio.

Lietuvos higienos normoje HN 41:2016 ,,Mokyklinės kuprinės. Bendrieji ir specialieji sveikatos saugos reikalavimai“, mokyklinė kuprinė apibrėžiama kaip higienos normos reikalavimus atitinkanti kuprinė, nešama pasikabinus per pečius ant nugaros ir skirta naudojamiems mokykloje ugdymo reikmenims susidėti.

Taisyklinga laikysena – tai įprastinė padėtis, kai žmogus, neįtempdamas raumenų, geba tiesiai laikyti liemenį ir galvą. Ji pirmiausia priklauso nuo stuburo būklės ir formos. Skeleto − raumenų sistemos sutrikimus gali lemti spartus vaikų augimas tam tikrais periodais, mažas fizinis aktyvumas, nepritaikyti stalai ir kėdės mokinio ūgiui, sunkios bei didelės kuprinės, netaisyklingas kuprinių nešiojimas ir kt.

Kaip tinkamai nešioti mokyklinę kuprinę?

  • Viršus neturi būti aukščiau pečių juostos, o apačia nusileidusi žemiau juosmens.
  • Kuprinę reikia nešioti ant abiejų pečių. Taip tolygiai abiem pečiams pasiskirstys svoris ir laikysena bus taisyklinga
  • Kuprinė turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą.

Norėdamos išsiaiškinti, ar Lentvario miesto pradinės mokyklos,  H. Senkevičiaus, ,,Versmės“ gimnazijų pradinių klasių mokiniai tinkamai nešioja mokyklines kuprines, atitinkančias higienos normas, visuomenės sveikatos specialistės Rita Bandzevičienė ir Aistė Kalašnikovaitė rugsėjo mėnesį atliko tyrimą. Jo metu, specialistės svėrė mokinių kuprines, įvertino jų tinkamumą, atsižvelgiant į mokinių svorį bei kūno proporcijas. Apibendrinus rezultatus paaiškėjo, kad tyrime iš viso dalyvavo 473 mokiniai, 50,7% mokinių kuprinės neviršijo 10% mokinio kūno svorio, tačiau 41,65% mokinių kuprinių svoris viršijo 10% kūno svorio ribą, o 6,76% mokinių kuprinės viršijo net 15% kūno svorio ribą. Nagrinėjant duomenis toliau, išsiaiškinome, kad 27,27% mokinių kuprinių petnešos buvo netinkamai sureguliuotos ir kuprinės mokiniams buvo žemiau juosmens, o 5,7% mokinių kuprines nešioja ant vieno peties, nors ir visų tyrime dalyvavusių mokinių kuprinės buvo su dviem petnešom (1 lentelė).

Atsižvelgiant į gautus tyrimo rezultatus, specialistės rekomenduoja mokinių tėveliams tinkami sureguliuoti vaikų kuprinių petnešas, kad jos nebūtų nusileidusios žemiau vaiko juosmens,  ir peržvelgti kuprinių turinį, ar jose neįdėta tai, ką galima būtų palikti namuose ar mokykloje.

Šaltiniai:

*A. Meškaitė, R. Dadelienė, I.M.Kowaski, S.Burokienė, J.Doveikienė, A.Juocevičius, J.Rastenskis, 11-15 metų mokinių fizinio aktyvumo ir fizinės būklės tyrimas, 2012

https://www.who.int/

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.218884/asr

Trakų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite