Pažintis su pokario Vilniumi

Parašyta: 2023-04-26 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Balandžio 21 d. Trakų kultūros rūmuose vyko paskaita „Daugiataučio Vilniaus formavimasis po Antrojo pasaulinio karo“. Renginys yra projekto „Tautų avilys“ dalis, finansuojamas Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos respublikos vyriausybės ir Trakų rajono savivaldybės. Pagrindinis projektinių veiklų tikslas –  tautinių mažumų bendruomenėms sudaryti sąlygas saugoti ir puoselėti savo papročius, kultūrą ir kalbą, siekti didesnės integracijos visuomenės tarpe, plėsti tautų kultūrų sklaidą, skatinti domėjimąsi savo krašto istorija bei etnine kultūra. Renginys skirtas Vilniaus 700 metų jubiliejui paminėti.

Paskaitą apie Vilnių skaitė lektorė – Lietuvos istorijos instituto humanitarinių mokslų dr. Vitalija Stravinskienė. Tyrinėjanti Vilniaus krašto XX amžiaus istoriją, yra išleidusi keletą monografijų ir kolektyvinių darbų. Paskaitoje dalyvavę Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos moksleiviai iš lektorės lūpų išgirdo netikėčiausius faktus apie pokario sostinės gyventojus, jų tautinę sudėtį, buitį, laisvalaikį, miesto raidą ir kt. Iki II-ojo pasaulinio karo Vilniuje gyveno 200 000 tūkstančių gyventojų, kurių daugumą sudarė lenkų, žydų, rusų tautybės gyventojai. Karo laikotarpiu jų sumažėjo net iki 100 000. Miestas buvo bombarduojamas, gyventojai išvežami į koncentracijos stovyklas, Vokietiją, naciai vykdė Holokaustą, kurio metu buvo persekiojami ir žudomi žydai.

Pokaris taip pat pasižymėjo gyventojų kaita. Tuo metu buvo vykdoma homogenizacija, kuomet iš Lietuvos bei kitų respublikų buvo iškraustomi kitų tautų atstovai. Vyko tautų „išgryninimas”. Tuštėjantį Vilnių buvo bandoma užpildyti iš kitų regionų, kaimų, miestelių gyventojais, bet nesėkmingai. Todėl buvo perkeliami gyventojai iš labiausiai nuo karo nukentėjusių šalių – Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos ir kitų.     Miestas augo, plėtėsi, tapdamas dideliu kultūros ir traukos centru. Pelnytai vadinamas – 100 tautybių miestu. Lig šiolei jame darniai gyvena daugybė tautų, puoselėjančių savo kultūrą, tradicijas, tikėjimą, kuriančių mūsų visų valstybę ir ją mylintys.

Projekto „Tautų avilys“ veiklos dar tik prasidėjo, todėl kviesime lankytojus dalyvauti kituose renginiuose – koncertuose, susitikimuose, vakaronėse.

Viktorija Šamatovičienė

Projekto vadovė, kultūrinių renginių organizatorė

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite