Pedagogė pataria, kokį ir kada geriausia vaikams pradėti lankyti darželį

Parašyta: 2024-02-26 | Kategorija: Lietuva, Mokyklos, Namai, Naujienos, Seniūnijos, Trakai |

Nėra blogo oro, tik blogi drabužiai

Norime jus pakviesti geriau pažinti Mokymosi namų „Patirčių slėnis“ darželį, jo pedagogikas, veikimo principus ir pačias mokytojas, kurios prasmingai leidžia kiekvieną dieną su pačiais mažiausiais mūsų vaikais.

Šiandien norime pakalbinti apie adaptaciją darželyje nuostabią mokytoją Justiną Saksonovę, kuri mūsų darželyje darbuojasi jau 5 metus. Ji baigusi ankstyvosios pedagogikos studijas ir turi 8 m. pedagoginės praktikos patirtį.

PS: Kaip manote, nuo kokio amžiaus vaikams geriausia pradėti lankyti darželį?

Mokytoja Justina: Manau, kad iki trejų metų amžiaus vaikui palankiausia augti savo šeimoje, namų aplinkoje. Tačiau, deja, dėl įvairių socialinių priežasčių daugelis šeimų neturi kito pasirinkimo ir vaikutį  į darželį turi leisti dar prieš antrąjį gimtadienį.

Mokytoja Justina žygyje su vaikais

Atliepdami šį tėvų poreikį mes jau 7 metus kuriame darželį, kuriame jauku ir gera, kaip namuose, net patiems mažiausiems. Pagal Valdorfo pedagogikos principus veikiančiuose darželiuose yra kuriama jauki namų aplinka, kuri padeda vaikams jausti saugumą ir ramybę. O šio amžiaus tarpsnio vaikams – tai yra svarbiausia. Taip pat jaučiame, kad jau prikaupėme pakankamai patirties ir norime priimti kelis vaikučius į savo namus nuo 1,5 metų amžiaus.

PS: Ką turite mintyje, sakydama saugumas, kai kalbate apie vaiko adaptaciją darželyje?

Mokytoja Justina: Pirmaisiais trejais vaiko gyvenimo metais yra labai svarbu sukurti jausmą, kad jis yra saugus šiame pasaulyje. Saugumas šiame amžiaus tarpsnyje pirmiausia ateina iš artimiausių vaikui žmonių – mamos ir tėčio, o jei vaikas yra leidžiamas į darželį – ir iš mokytojų. Tad labai svarbu, kad patys suaugusieji jaustų saugumą ir vidinę ramybę, ypač pradedant adaptaciją darželyje, todėl adaptacijos procesas turėtų būti kuo natūralesnis ir lėtesnis.

PS: kokie pagrindiniai vaiko poreikiai iki 3 m. amžiaus?

Mokytoja Justina: Vaikui iki trejų metų labai reikia suaugusiųjų globos, pasitikėjimą teikiančios ramybės ir namus primenančios aplinkos, nes vaikas išgyvena ypatingą pereinamąjį laikotarpį – iš priklausomybės į savarankiškumą.

PS: Kodėl kai kuriems vaikams adaptacijos darželyje būna labai sudėtingos?

Mokytoja Justina: Pagrindinis adaptacijos tikslas – kad vaikas vidumi jaustų, kad mokytojas yra dar vienas pasitikėjimo vertas suaugęs, kuris juo rūpinsis, kai tėvų nėra šalia. Jei tėvai nepasitiki pedagogais ar darželiu, vaikutis tai jaučia ir gali ilgą laiką jausti nesaugumą. Tad tokiu atveju adaptacija gali tęstis mėnesiais ar net metais…

Mokytoja Jurgita skaito pasakas

Rekomenduojame nuo pat pradžių apkalbėti adaptacijos procesą su mokytojomis/ais ir suteikti joms/jiems pasitikėjimą avansu. Jei vis dėlto jaučiate nepasitikėjimą, tai verta arba susirasti kitą darželį, arba patiems padirbėti su šiuo jausmu (mes, kai kurie suaugę, esame sutraumuoti darželių, todėl dėl šių patirčių ir nuostatų patys nesijaučiame saugūs…). Jei norite, kad adaptacija būtų sėkminga, reiks ir jūsų, kaip tėvų, pastangų: suteikite sau ir vaikui laiko pasitikėti išoriniu pasauliu. Patikėkite, pasaulis tikrai yra geras.

PS: Ką reikėtų sakyti vaikui, kad jis labiau pasitikėtų darželiu, mokytojais?

Mokytoja Justina: Šio amžiaus vaikai kūno kalbą supranta daug geriau nei žodžius, todėl  tėvai ir mokytojai turėtų stebėti savo kūno judesius, veido mimikas ir  gestus.  Adaptacijos metu labai svarbi suaugusiojo vidinė ramybė, ramūs judesiai, kurie pasireiškia per kūną: galvos linkčiojimas pritariant, šypsena pasitinkant mokytoją ir atsisveikinant su ja. Tai vaikui rodo, kad suaugęs pritaria, pasitiki aplinka, kurioje yra vaikas, tada ir vaikui yra ramiau, saugiau.

PS: Kada pastebite, kad suaugę perduoda vaikams savo nerimą, nesaugumą? Kaip patartumėte elgtis?

Mokytoja Justina: Neretai suaugę savo kūno kalba nevalingai vaikui transliuoja, jog pasaulis nėra saugi vieta. Kai būna naujose vietose su vaiku, jį laiko tvirtai apkabinę, lyg sakydami ,,tu esi saugus tik su manimi“.  Vaikui yra svarbiau jausti, kad tėvai, mokytojai patvirtina, kad pasaulis yra geras. Suaugę turi nugarą ir du šonus – tai yra saugumo gestas, kuris reiškia, kad pasaulis yra atviras ir mes einame į pasaulį drauge su vaiku.

Laisvo žaidimo džiaugsmai

Vaikas gali įsikabinti į koją ar rankas, stovėti šiek tiek už nugaros, tačiau jei mes laikome tvirtai apsikabinę vaiką, savo apkabinimu uždarome jį nuo pasaulio, kuriame saugią erdvę tik sau ir jam. Saugumo poreikis glaudžiai susijęs su poreikiu būti savarankišku, nes tik saugiai besijaučiantis vaikas galės sėkmingai eiti tyrinėti jį supantį pasaulį.

PS: Ačiū, Justina, už pokalbį!

Mokytoja Justina:  Lauksime naujų šeimų mūsų darželyje!

Mokymosi namų „Patirčių slėnis“ darželio nuotraukos

#darželis

#adaptacija

#saugumas

#Trakai

#PatirčiųSlėnis

#ValrdorfoPedagogika


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite