Raginimas Lietuvai iš Švedijos slaugos ekspertų: nepasiduokite, pokyčiams į gera reikia laiko

Parašyta: 2024-02-22 | Kategorija: Komentarai, Naujienos, Pasaulis, Seniūnijos, Sveikata, Trakai |

Švedijos ir Lietuvos slaugos atstovai. I. Mikelkevičienės nuotr.

Ligonių dienos proga surengtoje slaugos ekspertų konferencijoje Trakuose skambėjo Švedijos slaugos ekspertų raginimas: „nepasiduokite, geriems pokyčiams reikia laiko“. Taip Lietuvos slaugos specialistus drąsino švietėjiško fondo „Silviahemmet“ generalinė direktorė Wilhelmina Hoffman, į Lietuvą atvykusi su svarbia misija – įteikti pirmajai ligoninei Lietuvoje tarptautinį „Silviahemmet“ sertifikatą. Jį pelnė Trakuose įsikūrusi slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė „Addere Care“.

Sertifikatas liudija, kad ligoninė yra pasirengusi demencija sergančius žmones slaugyti pagal „Silviahemmet“ metodiką. Sertifikatas įteikiamas tada, kai didžioji dauguma įstaigos darbuotojų išklauso specialius mokymus ir išlaiko egzaminus.

A. Mažeikos nuotr.

„Dar prieš atidarant ligoninę žinojome, kad norime dirbti kitaip. Todėl jau tada kreipėmės į Švedijos karalienės Silvios įkurtą „Silviahemmet“ fondą ir sakėme, kad labai norime jų metodiką pradėti taikyti ir Lietuvoje“, – sakė „Addere Care“ direktorė ir įkūrėja Kristina Judinė.

Į asmenį orientuotos slaugos modelį inicijavo Švedijos karalienė Silvia. Jam išgryninti glaudžiai bendradarbiauta su Karolinska universitetine ligonine Švedijoje, kuri žurnalo „Newsweek“ reitinge „Geriausios 2023 m. pasaulio ligoninės“ užima šeštąją vietą ir yra aukščiausiai vertinama ligoninė Europoje.

„Žmonės, kurie dirba šiuolaikinėje slaugoje turi būti drąsūs. Kur kas lengviau slaugyti taip, kaip buvo daroma iki šiol, nei bandyti keisti. Mes, „Silviahemmet“ fondas Švedijoje, norime ne tik suteikti žinių, kaip slaugyti demencija sergančius žmones, bet ir padrąsinti: už dirbančių pagal „Silviahemmet“ slaugos metodiką nugarų stovi mokslas“, – sakė W. Hoffman.

Organizatorių nuotr.

„Silviahemmet“ fondą prieš 28 metus įkūrė Švedijos karalienė Silvia, ilgai slaugiusi savo demencija sergančią mamą. „Karalienė suprato, kad norint įgyvendinti pokyčius šioje srityje, reikia labai gerų slaugytojų. Prieš 28 metus mokymų slaugytojams nebuvo daug. Todėl fondo tikslas buvo ir yra – skleisti informaciją slaugytojams, jų padėjėjams, sergančiųjų artimiesiems ir visiems, dirbantiems su demencijos sindromą turinčiais žmonėmis“, – sako W. Hoffman.

W. Hoffman taip pat atkreipė dėmesį, kad „Addere Care“ sertifikatą pasirašė pati karalienė Silvia. „Karalienė iki šiol aktyviai dalyvauja fondo valdybos veikloje. Ji žino, kad šiandien mes esame čia, Lietuvoje, ir tai, kad šis sertifikatas įteikiamas pirmajai ligoninei jūsų šalyje“ – sakė W. Hoffman.

Sertifikatas suteikiamas vieneriems metams ir kasmet pratęsiamas arba ne po to, kai „Silviahemmet“ fondo atstovai atvyksta įsitikinti, ar pokytis tikrai įgyvendinamas ir kaip tai vyksta.

„Be gerų slaugytojų ir padėjėjų nebus geros slaugos. Mes norime labiau įgalinti slaugytojus, išlaisvinti juos nuo perteklinių baimių padaryti kažką ne taip. Darbuotojai buvo atpratę prisiimti atsakomybę už savo sprendimus. Daug lengviau vykdyti nurodymus, nei pačiam ieškoti sprendimų, kas slaugomam žmogui geriau konkrečiu atveju. Svarbiausia ne užpildyti dokumentus ir pačiam apsisaugoti nuo problemų, o padėti žmogui. Mes vis dar bandome perlaužti sistemą. Tai nėra lengva. Bet po truputį sekasi vis geriau. Šis sertifikatas yra ir tam tikras prizas už pastangas. Gavus jį dar labiau sustiprėjo motyvacija dirbti geriau ir geriau“, – sakė K. Judinė.

I. Mikelkevičienės nuotr.

„Pati esu gydytoja geriatrė, daug metų dirbu šioje srityje ir žinau – reikia laiko, kad įvyktų pokytis į gera. Tad niekada nepasiduokite. Aš tikiu, kad jūs ne tik galėsite įgyvendinti pokyčius, bet ir padaryti tai šiek tiek geriau, nei tai darome mes Švedijoje“ – sakė „Silviahemmet“ fondo generalinė direktorė W. Hoffman.

„Silviahemmet“ sertifikatus jau yra pelnę daugiau nei 200 slaugos namų Švedijoje, Briuselyje, Vokietijoje ir kitose šalyse.

Sertifikatas „Addere Care“ ligoninei įteiktas mokslinėje praktinėje konferencijose „Asmens portretas ligos istorijoje“, kurioje buvo diskutuojama apie šiuolaikinę slaugą ir tai, kaip joje suderinti ne tik kūno, bet ir dvasinius bei psichologinius žmogaus poreikius.

Konferencijoje kartu su ekspertais iš Švedijos buvo gilinamasi į tai, kas iš tiesų yra į asmeni orientuota slauga, kaip galima jos metodus kasdien taikyti praktikoje. Kaip slaugomam žmogui gali padėti meno ir juoko terapijos, natūralūs gydymo metodai, atkreiptas dėmesys į gydytojo bei paciento tarpasmeninius psichologinius santykius. Ilgametę darbo su ligoniais patirtį turinčios dvasinės asistentės dalinosi, kokius dvasinius poreikius dažniausiai išsako ant gyvenimo slenksčio esantys žmonės. Išgirdo buvusios pacientės Kristino istoriją, prilygstančią kone stebuklui.

„Addere Care“ gyventojai. I. Mikelkevičienės nuotr.

Konferencijoje dalyvavo jo ekscelencija Švedijos ambasadorius Lietuvoje Lars Wahlund, Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas, Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas ir kiti garbingi svečiai bei slaugos ekspertai iš Lietuvos ir Švedijos.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite