Ramūnas Aušrotas. Nuspręsta: nebelieka savarankiškų Aukštadvario ir Neries regioninių parkų

Parašyta: 2022-02-24 | Kategorija: Aukštadvaris, Naujienos, Trakai |

Trečiadienį LR Vyriausybės posėdyje buvo pritarta Lietuvos saugomų teritorijų valdymo sistemos pertvarkai. Nuo liepos 1 dienos vietoje 29 regioninių parkų, valstybinių gamtinių ir biosferos rezervatų direkcijų liks tik 4 direkcijos.

Direkcijos bus apjungiamos pagal etnografinius regionus  į Aukštaitijos saugomų teritorijų direkciją, Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkciją, Žemaitijos saugomų teritorijų direkciją, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkciją.

Reorganizacija motyvuojama tuo, kad mažoms direkcijoms, kuriose dirba iki 20 darbuotojų, neužtenka pajėgumų įgyvendinti visas jai priskirtas funkcijas, kurių priskaičiuojama iki 120. Daug lėšų išleidžiama administraciniam aparatui (bendrosioms funkcijoms) ir neužtenka specialistų etatų  (prevencinių darbuotojų, architektų, kraštovaizdžio specialistų, ekologų).

Taigi, nutarta ne plėsti žmogiškuosius išteklius, bet eiti optimizacijos keliu, t. y. administracinio aparato mažinimo sąskaita išplėsti specialistų ratą. Tai reiškia, kad performavus įstaigų tinklą, darbo neteks 25 direktoriai, 4 direktorių pavaduotojai, 19 administratorių, referentų, 9 finansininkai, bet išaugs specialistų skaičius. Bendras darbuotojų skaičius nesikeis.

Trakų rajone ši pertvarka palies Aukštadvario regioninį parką ir Neries regioninį parką. Šių parkų direkcijos bus prijungtos prie Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos, kuriai pereis visos šių biudžetinių įstaigų teisės ir pareigos.

Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos pavaldume taip pat atsidurs Dieveniškių istorinis regioninis parkas, Metelių regioninis parkas, Nemuno kilpų regioninis parkas, Panemunių regioninis parkas, Veisiejų regioninis parkas, Vištyčio regioninis parkas, Žuvinto biosferos rezervatas.

Derinant projektą buvo gauti Vilniaus, Anykščių, Klaipėdos, Vilkaviškio ir Joniškio rajonų savivaldybių raštai dėl planuojamos saugomų teritorijų valdymo sistemos pertvarkos, kuriuose reiškiamas susirūpinimas, kad, sujungus dabartines saugomų teritorijų direkcijas į didesnes regionų saugomų teritorijų direkcijas, sumažės paslaugų prieinamumas regioninių parkų gyventojams, gali sutrikti savivaldybių administracijų ir regioninių parkų direkcijų bendradarbiavimas, regioninių parkų tvarkymo ir priežiūros darbų planavimas, vykdymas, būtinų operatyvių sprendimų priėmimas ir kt.

Teritoriniu požiūriu, Trakų rajono regioniniai parkai atsiduria planuojamo administracinio darinio periferijoje, todėl Trakų rajonui tampa aktualus paslaugų prieinamumo regioninių parkų gyventojams, savivaldybių administracijų ir regioninių parkų direkcijų bendradarbiavimo, parko tvarkymo ir priežiūros klausimai. Deja, Trakų rajono savivaldybė reformos klausimu savo nuomonės (pritarimo ar nepritarimo) pareikšti taip ir nesugebėjo.

Atsižvelgiant į teritorinį principą, buvo galima mąstyti apie Vilnijos regiono saugomų teritorijų direkcijos įsteigimą, apjungiant Aukštadvario ir Neries regioninius parkus, Trakų istorinio nacionalinio parko ir Dieveniškių istorinį regioninį parkus. Toks darinys turėtų savo unikalumą, galėtų derinti aplinkosauginę, rekreacinę ir istorinę – pažintinę funkcijas. Tačiau toks variantas svarstytas nebuvo.

Ramūnas Aušrotas

LR AM pranešimas spaudai:

https://am.lrv.lt/lt/naujienos/simonas-gentvilas-saugomu-teritoriju-sistemos-pertvarkos-esminis-rezultatas-kokybe


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite