Rezultatyvus vasaris: patvirtintas biudžetas, pažanga Sveikatos centro kūrime, baigiami ir pradėti nauji projektai

Parašyta: 2024-03-01 | Kategorija: Komentarai, Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius. Evelinos Kislych-Šochienės nuotr.

Vasario mėnesį nuveikta daug reikšmingų darbų: patvirtinti du svarbiausi planavimo dokumentai – Trakų rajono savivaldybės 2024 metų biudžetas ir 2024–2026 metų strateginis veiklos planas, o apsilankę dar keturiose seniūnijose pabaigėme susitikimų su gyventojais maratoną. Džiugu, kad jau baigiame Trakų gimnazijos rekonstrukciją, atidarėme grupinio gyvenimo namus Lentvaryje bei finalizuojame Trakų rajono sveikatos centro steigimą. Apie pastarąjį, beje, diskutavome su sveikatos apsaugos ministru, tačiau susitikimų šį mėnesį buvo ir daug daugiau. Be abejo, vasario mėnuo pasižymi ir švenčių, minėjimų gausa.

Patvirtinti du svarbiausi planavimo dokumentai

Vasarį vyko Tarybos posėdis, kurio metu patvirtinti du svarbiausi dokumentai – tai Trakų rajono savivaldybės 2024 metų biudžetas ir 2024–2026 metų strateginis veiklos planas. Palyginti su praėjusiais metais, biudžetas išaugo 7,2 proc. ir siekia 84 mln. Eur. Šiemet dar daugiausiai dėmesio ir net 34,7 mln. Eur bus skiriama švietimui, jo kokybės gerinimui. 9,3 mln. Eur skirsime socialinės paramos ir sveikatos apsaugos paslaugų kokybės gerinimo programai, 4 mln. Eur – kultūrai, 10,6 mln. Eur – statyboms ir infrastruktūrai. 1 mln. Eur esame numatę sporto įstaigų veiklai, sporto, turizmo ir laisvalaikio renginiams bei projektams finansuoti, dalį biudžeto skirsime ir kitoms programoms. Be to, labai džiaugiuosi, kad kiekvienam Trakų rajono naujagimiui ir toliau bus skiriama 400 Eur išmoka – šiai programai suplanuota 100 tūkst. Eur.

Užbaigtas susitikimų su gyventojais maratonas

Per pirmus du 2024-ųjų mėnesius susitikome su visų aštuonių seniūnijų gyventojais. Vasarį su komanda aplankėme Rūdiškių, Paluknio, Trakų ir didžiausią – Lentvario seniūnijas.

Rūdiškėse praėjusių metų pabaigoje pradėti Rūdiškių gimnazijos stadiono, pritaikyto bendruomenės poreikiams, statybos darbai. Stadione bus įrengta dvylikos sporto šakų infrastruktūra, juo bus galima naudotis ir tamsiuoju paros metu. Be to, Rūdiškių gimnazija, kurioje jau greitai bus atliktas kapitalinis vidaus remontas, dalyvauja Tūkstantmečio mokyklų programoje. Pagal ją bus nupirkta įranga, mokymo priemonės, numatytas mokytojų kompetencijų gerinimas, moksleivių ugdymo veiklų organizavimas.

Paluknyje planuojama įkurti daugiau gyventojų poreikius atitinkančių viešųjų erdvių. Pagal Seniūnijų savarankiškų veiklų programą pernai skirta lėšų aplinkai prie Paluknio parapijos namų sutvarkyti. Įgyvendinant „Bendruomenės iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti“, projektą, įsigyti lauko muzikos instrumentai bendruomenės erdvei prie Paluknio Longino Komolovskio gimnazijos. Jų įrengimo darbai bus atliekami pavasarį. Susitikimo metu gyventojai taip pat teiravosi dėl tolesnio esamų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo Paluknio gyventojams, tad būtina pabrėžti, kad šiuo metu teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos Paluknyje išliks.

Lentvaryje visos gimnazijos sulauks investicijų. Tūkstantmečio mokyklų programoje dalyvauja Lentvario Motiejaus Šimelionio, „Versmės“, Henriko Senkevičiaus gimnazijos. Jose bus įrengiami specialūs kabinetai su moderniomis technologijomis, bus perkamos matematikos, fizikos, technologijų kabinetams, robotikos užsiėmimams skirtos priemonės ir kt. Visa tai – tik maža dalis programoje dalyvaujančiose rajono gimnazijose diegtinų naujovių.

Siekiama užtikrinti sklandų eismo organizavimą ir saugumą Vilniaus miesto savivaldybei priklausančioje Fabriko gatvės dalyje. Diskutuojama ir bendradarbiaujama su Lietuvos automobilių kelių direkcija dėl reguliuojamos sankryžos įrengimo Fabriko ir Galvės (A16) gatvių sankirtoje. Sutartis dėl šviesoforo su rangovu jau pasirašyta ir darbus planuojama pradėti kovo mėnesį. Taip pat šiemet Lentvaryje tarp svarbesnių planuojamų darbų – kelių infrastruktūros plėtra, įrengiami dviračių takai, apšvietimas.

Paskutinis susitikimas su seniūnijų gyventojais įvyko Trakuose. Aptarti pernai atlikti darbai: tvarkyti keliai, viešosios erdvės, daugiabučiai ir jų aplinka, didžiųjų ir naujų projektų eiga. Džiaugiamės, kad artėjame prie Trakų gimnazijos rekonstravimo projekto pabaigos. Parengtas Arakalnio (Rėkalnio) teritorijos Trakų mieste pritaikymo rekreacijai, poilsiui ir renginiams techninis projektas. Bus rengiamas Trakų mieste kuriamo Birutės parko techninis projektas. Taip pat tvarkysime ir įrengsime Totoriškių ežero paplūdimį. Ir tai tik maža dalis įgyvendintų ir planuojamų įgyvendinti darbų.

Ačiū visiems dalyvavusiems susitikimuose. Man buvo tikrai malonu visose seniūnijose matyti šitiek žmonių. Primenu, kad mano ir komandos durys visad atviros, tad toliau būkite aktyvūs bei tobulinkime savo rajoną kartu!

Nauji ir tęsiami projektai

Trakuose vasarį lankėsi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Aplankėme Trakų pirminės sveikatos priežiūros centrą, Trakų ligoninę. Ministras bendravo su darbuotojais, domėjosi mūsų rajono sveikatos įstaigų pasiekimais ir rūpesčiais. Pernai pradėjome Trakų rajono sveikatos centro steigimą, tad su ministru aptarėme sveikatos reformos eigą. Šis centras sujungs į vieną juridinį asmenį Trakų ligoninę ir Aukštadvario, Rūdiškių ir Onuškio pirminės sveikatos priežiūros centrus, o Lentvario ambulatorija, Trakų pirminės sveikatos priežiūros centras ir Onuškio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė centro veikloje dalyvaus bendradarbiavimo sutarties pagrindu. Gera žinia ta, kad jau artėjame šio centro steigimo finišo link. Jo startas – jau balandžio 30 dieną.

Apsilankėme Trakų gimnazijoje ir aptarėme rekonstrukcijos ir atnaujinimo darbų eigą su projekto rangovu. Pirmuoju projekto etapu buvo modernizuotas mokyklos pastatas, antrojo etapo metu statoma universali sporto salė, kuria džiaugtis galės visi gyventojai. Ji bus daugiafunkcė – pritaikyta krepšiniui, tenisui, salės futbolui, tinkliniui ir rankiniui, joje tilps 350 žiūrovų.

Kartu su Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“ atidarėme grupinio gyvenimo namus Lentvaryje. Tai – socialinės globos įstaiga, kuri teiks trumpalaikę ir ilgalaikę socialinę globą ne daugiau kaip dešimčiai suaugusių asmenų su negalia. Gyventojams bus teikiamos sveikatos priežiūros, užimtumo, švietimo ir kitos paslaugos. Tikiuosi, kad žmonių su negalia atskirtis ne tik rajone, bet ir visoje Lietuvoje vis mažės, jie vis sklandžiau įsilies į bendruomenę, jų gyvenimo kokybė tik gerės.

Susitikimai su kolegomis ir partneriais

Susitikau ir su Lietuvos Respublikos Seimo nare Edita Rudeliene. Aptarėme gyventojams aktualius klausimus, pasidalinau pagrindinėmis problemomis, kurios buvo iškeltos susitikimų su gyventojais metu.

Vyko susitikimai ir su miestų partnerių atstovais. Trakuose lankėsi Šionebeko (Vokietija) atstovas Markus Baudisch. Šionebekas minėjo garbų 800 metų jubiliejų, tad Markus įteikė man simbolinę dovaną nuo miesto mero Bert Knoblauch.

Aptarta nauja projektinė veikla su Gižycku – susitikome su miesto savivaldybės atstovais. Kalbėjome apie artėjantį Interreg VI-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos kvietimą. Pasinaudodami iš šios programos gautu finansavimu, Trakai su Lenkijos miestais partneriais yra įgyvendinę ne vieną infrastruktūros gerinimo projektą. Planuose – turizmo ir susisiekimo gerinimo, žaliojo kurso plėtros ir medicinos paslaugų plėtros projektai, jie ir jų etapai buvo išgryninti susitikimo metu.

Žinoma, reguliariai susitinkame ir su Trakų rajono policijos komisariato viršininku Sigitu Šemiu. Aptarėme saugumo klausimus, iššūkius, planuojamus darbus ir lūkesčius. Per 10 metų nusikalstamumas Trakų rajone sumažėjo daugiau kaip 44 proc., o pagal sunkius nusikaltimus padėtis žymiai geresnė nei daugelyje kitų rajonų.

Už ilgametį darbą padėkojome Trakų lopšelio-darželio „Ežerėlis“ direktorei Virginijai Ilginytei.

Susitikau su Lietuvos irklavimo federacijos generaliniu sekretoriumi Sauliumi Ritter. Aptarėme pasiruošimo 2025 m. Trakuose vyksiančiam pasaulio jaunių ir jaunimo irklavimo čempionatui darbus.

Diskusijos ir pokalbiai, kurie veda tikslų link

Savivaldybėje vasarį vyko nuoširdus ir įdomus pokalbis su Aukštadvario gimnazijos atstovais, kurie aktyviai dalyvauja Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos filialo dienos centro „Navininkai“ veikloje drauge su šio centro strateginiais partneriais Europos žmonių forumu. Forumui susitikime atstovavo Roger Casale. Šiuo metu Aukštadvario jaunimas jau yra pasiekęs paskutinį projekto „Jaunimas – pokyčiams“ etapą ir susitikime dalijosi jo rezultatais bei įžvalgomis.

Daviau interviu Lrytas.lt žurnalistams, kurie rengia laidą apie mokyklas. Kalbėjau apie jubiliejų švenčiančią Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnaziją, kurioje mokėsi ir kurią yra baigę mano tėtis ir brolis, taip pat ir aš. Kurį laiką dirbau šioje mokykloje ir labai džiaugiuosi kiekvienu jos pasiekimu. Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazija yra viena iš penkių Tūkstantmečio mokyklų programos (TŪM) dalyvių. Joje kovo 7 d. vyks didžiulis renginys, kurio metu TŪM atstovai pristatys pačią programą, o projekte dalyvaujančių gimnazijų atstovai pateiks parengtą pažangos planą, papasakos apie numatomus darbus, laukiamus rezultatus.

Susitikome su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Vilniaus regiono skyriaus vadove Ieva Slavinskiene. Aptarėme sklandaus bendradarbiavimo galimybes esant valstybės lygmens ekstremaliajai situacijai. Taip pat pasirašėme Pagalbos sutartį, kurioje numatėme suteikti patalpas Raudonojo Kryžiaus būstinei bei rezervo sandėliavimui Trakų rajono savivaldybėje.

Vyko susitikimas su Lentvario dvaro sodybos savininku Ugniumi Kiguoliu. Kalbėjomės apie dvaro teritorijos sutvarkymą, infrastruktūros plėtrą ir įrengimą.

Trakuose taip pat lankėsi Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) atstovai. Kalbėjomės apie balsavimą nuo 16 metų ir pilietiškumo ugdymą mokyklose, galimus pokyčius, esamas spragas. LiJOT siekis Lietuvoje – įteisinti balsavimą nuo 16 metų savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, siekiant ugdyti jaunų žmonių pilietinę atsakomybę, kelti aktyvumą rinkimuose. Leisdami balsuoti jaunimui, sukurtume priežastį politika domėtis nuo jauno amžiaus. Dar būdami moksleiviais jie galėtų suvokti savo balso svarbą, o tai skatintų aktyviau dalyvauti ir nacionaliniame politiniame gyvenime. Manau, kad iniciatyva yra puiki ir tikiuosi, jog jau greitai balsuoti galės ir jaunimas!

Šventės ir minėjimai 

Pirmoje mėnesio pusėje atšvęstos ilgiausios Užgavėnės – žiemos palydėtuvės. Ilgiausios, nes prasidėjo Trakuose, prie Šv. Jono Nepomuko koplytstulpio, ir tęsėsi Užutrakyje, Europos salėje. Vakarop šventė Užutrakyje baigėsi įspūdingu morės sudeginimu ant Galvės ežero kranto ir pavasario pakvietimu. Spalvinga persirengėlių ir įvairiausių kaukėtų veikėjų eisena nuo Trakų kultūros ir meno centro judėjo per visą miestą ir sustojo Rotušės aikštėje. Eisenos priekyje žengė Onuškio gyventojai, nes šis miestelis – 2024 metų Lietuvos mažoji kultūros sostinė. Rotušės aikštėje veikė seniūnijų, įstaigų kiemeliai, savo prekių siūlė prekeivių mugės dalyviai. Didžiulė ir tiesiog fantastiška šventė!

Šiemet Trakų rajone vyko daugiau kaip 30 įvairiausių su Vasario 16-ąja susijusių minėjimų, renginių ir puikių parodų. Pats dalyvavau minėjimo šventėse Trakuose ir Lentvaryje. Įteikiau Vytauto Didžiojo apdovanojimus ir padėkas net 18 Trakų rajonui nusipelniusių žmonių, verslams. Kiekvieno iš Jūsų indėlis yra labai svarbus užtikrinant rajono plėtrą, tai dar kartą dėkoju visiems. Taip pat Kyjivo pučiamųjų instrumentų orkestras ir solistai rajono gyventojams padovanojo nuostabų koncertą „Laisvės muzika“.

Vasario 16-osios išvakarėse į Trakų rajono savivaldybės administraciją atvyko Lietuvos moksleivių sąjungos Trakų rajono mokinių savivaldų informavimo centro savanoriai, vedini kilnaus tikslo. Vasario 15 d. jaunimas kvietė Savivaldybės komandą minėti ir švęsti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną – vieną svarbiausių šiuolaikinės Lietuvos istorinės atminties dienų.

Pasveikinau garbingo valstybinio apdovanojimo proga Lentvario lopšelio-darželio „Šilas“ direktorę Ireną Nižauskienę. Valstybės apdovanojimą – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžių – I. Nižauskienė gavo Valstybės atkūrimo dienos proga. Jį jai įteikė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Valstybės atkūrimo dienos proga Prezidentūroje valstybės apdovanojimai įteikti dar dviem Trakų rajono savivaldybės atstovams – Prezidentas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo Trakų rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus pareigūnus Dalių Pestinį ir Vilių Venskutonį. Sveikinu ir didžiuojuosi.

Trakų rajono savivaldybės galerijoje atidarėme tapybos parodą, kurios darbai pirmą kartą pasirodė pernai surengtame plenere „Lentvaris kitaip“. Parodoje esantys paveikslai parodo spalvingą ir kiek netikėtą Lentvario vaizdą – mano vaizduotė buvo tikrai pažadinta, kviečiu parodą apžiūrėti ir visus jus.

Vasario 24 dieną dalyvavau Lentvario kultūros centre vykusiame solidarumo su Ukraina vakare. Vyko ukrainiečių menininko Valentyno Odnoviun projekto-fotografijų parodos „Stebėjimas“ (ukr. Спостереження) atidarymas, kuriame dalyvavo ir pats menininkas. Vasario 24-oji 2022-aisiais tikriausiai buvo viena baisiausių dienų daugelio gyvenime. Ukrainoje karas vyksta ir toliau. Ukraina jau dvejus metus didvyriškai gina save, savo šalį, savo ir mūsų laisvę. Na, o mes, lietuviai, visada buvome tie, kurie palaiko demokratiją, kur ji bebūtų. Ukrainos kova yra ne tik kova už savo sprendimų laisvę, bet ir kova už vakarietiškas vertybes, kurios mus visus vienija.

Andrius ŠATEVIČIUS,

Trakų rajono savivaldybės meras


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite