Seimo narys Kęstutis Vilkauskas: ką daryti, kad savivaldybių Antikorupcijos komisijos būtų veiklesnės ir veiksmingesnės

Parašyta: 2021-11-04 | Kategorija: Naujienos, Trakai |

Spalio 27 d. įvyko Seimo laikinosios grupės Pilietinio dalyvavimo ir bendruomeniškumo skatinimo grupės posėdis tema „Kaip „įnorinti“ ir įveiklinti savivaldybių politikus – Antikorupcijos komisijų narius (ir ne tik šių komisijų narius) bei savivaldybės bendruomenę šioje srityje“.

Jame Vidaus reikalų ministerijos atstovai, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, Vilniaus miesto ir Trakų rajono savivaldybių Antikorupcijos komisijų pirmininkai, Lietuvos savivaldybių asociacijos administracijos ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, taip pat Seimo nariai aktyviai diskutavo apie savivaldybių Antikorupcijos komisijų vietą ir „svorį“ savivaldybės struktūroje, jų veiklą, įgyvendinant Vietos savivaldos įstatyme ir kituose teisės aktuose joms suteiktą kompetenciją (funkcijas, teises ir pareigas), taip pat šioms komisijoms sudarytas veiklos finansines ir kitas sąlygas.

Posėdžio dalyviai ne tik atskleidė šių komisijų veiklos nūdienos aktualijas (problemas ir / ar sunkumus, su kuriais jos susiduria, kliuvinius, trukdančius siekti geresnių veiklos rezultatų), bet taip pat dalijosi mintimis ir teikė konkrečius siūlymus dėl savivaldybių Antikorupcijos komisijų veiklos gerinimo ateityje.

Posėdžio dalyvių nuomone, įvertinus šiuo metu galiojantį teisinį reglamentavimą ir praktikoje egzistuojančias problemas, tikslinga ne apsiriboti tik atskirais, fragmentiškais pakeitimais ar patobulinimais, bet savivaldybėse sistemiškai tobulinti visą kontrolės sistemą, aiškiau apibrėžti kiekvieno tokios kontrolės sistemos elemento paskirtį (vaidmenį), kompetenciją ir veiklos sąlygas. Tam, kad savivaldybių Antikorupcijos komisijos būtų veiklesnės ir veiksmingesnės, posėdžio dalyvių nuomone, reikėtų:

1) dar geriau „išgryninti“ ir patikslinti jų kompetenciją (pvz. aiškiau identifikuoti, kurie savivaldybių institucijų sprendimai privalėtų būti priimti tik atlikus prieš tai jų vertinimą korupcijos požiūriu (parengtas išvadas apsvarstant savivaldybių Antikorupcijos komisijose); sumažinti kliūtis ir kliuvinius šioms komisijoms gauti visą reikalingą informaciją jų pareigoms vykdyti pagal teisėtus reikalavimus; suteikti daugiau teisių nagrinėjant vietos gyventojų skundus ir priimant dėl jų sprendimus bei stebint, kaip į juos reaguojama);

2) šioms komisijoms numatyti tam tikros apimties lėšas savivaldybių biudžetuose, siekiant sudaryti sąlygas komisijoms pasitelkti kvalifikuotus ekspertus sudėtingesniems tyrimams ar užduotims atlikti;

3) pasinaudojant analogija, apsvarstyti galimybę, keičiant teisės aktus, pavesti Specialiųjų tyrimų tarnybai teikti savivaldybių Antikorupcijos komisijoms sisteminę metodinę pagalbą ir konsultacijas, teikti paramą, organizuojant mokymus naujai paskirtiems komisijų nariams ir tobulinant jų kvalifikaciją, nustatyta tvarka vykdyti savivaldybių Antikorupcijos komisijų išorinę veiklos peržiūrą ir teikti siūlymus jų veiklos kokybei gerinti;

4) taikant analogiją, šių komisijų posėdžius viešai transliuoti savivaldybių interneto svetainėse, daryti posėdžių įrašus, juos ir komisijų priimtus sprendimus skelbti viešai, tokiu būdu skatinant vietos gyventojus būti pilietiškai aktyvesniais ir kt.

„Labai svarbu sudaryti didesnes galimybes ir suteikti daugiau teisių savivaldybių Antikorupcijos komisijų funkcijų efektyvesniam vykdymui. Taip pat svarbu įveiklinti ir savivaldybės bendruomenes, vietos gyventojus šioje srityje. Kaip rodo praeito laikinosios grupės posėdžio metu pristatyti Pilietinės galios indekso tyrimo rezultatai, piliečių įsitraukimas, dalyvavimas sprendžiant vietos reikalus yra ženkliai sumažėjęs. Tik diskutuodami, tik pasinaudodami jau sukaupta gerąja patirtimi ir sistemiškai taisydami esamus trūkumus pasieksime norimų rezultatų ir progresyvių pokyčių šioje srityje“ – teigė laikinosios grupės pirmininkas K. Vilkauskas.

Laikinosios grupės pirmininkas K. Vilkauskas pažymėjo, kad diskusijos metu pateikti siūlymai  bus apibendrinti ir bus rengiami siūlymai dėl jų įgyvendinimo.

Kviečiame Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“ peržiūrėti visą įvykusio posėdžio ĮRAŠĄ.

Užs. Nr. 840


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite