Sigitas Šemis: kriminogeninė situacija Trakų rajone gerėja

Parašyta: 2023-02-13 | Kategorija: Naujienos, Policija, Trakai |

Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos komisariato viršininkas Sigitas Šemis

„Trakų žemės“ pokalbis su Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos komisariato viršininku Sigitu Šemiu.

Trakų rajone gyventi saugu

„2022-ieji vienareikšmiškai praėjo labai ramiai. Nuolat stebime, kokia situacija yra kitose rajonuose, lyginame. Tai buvo laikotarpis, kuomet buvo atlaisvinti su COVID-19 susiję apribojimai ir gyventojai galėjo laisviau atsikvėpti. Tad prognozavome, kad padaugės nusikalstamų veiklų (chuliganizmų atvejų, plėšimų ir t. t.), suponuojančių gyventojams ir rajono svečiams nesaugumo jausmą, bet, laimei, tai nepasitvirtino. Spėjame, kad tam įtakos turėjo augantis gyventojų sąmoningumas. Taip pat prie nusikalstamos veiklos mažėjimo prisideda ir policijos pareigūnų vykdoma prevencine veikla“, – sako Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos komisariato viršininkas Sigitas Šemis, konstatuodamas, kad praeiti metai kriminogenine prasme Trakų rajonui buvo geresni negu ankstesni, lyginant su ikipandeminiu laikotarpiu. Apskritai pandeminio laikotarpio negalima lyginti su ankstesniais ar vėlesniais metais, nes tai buvo išskirtinė situacija. Rajono policijos vadovas džiaugiasi, kad praeitais metais rajone nebuvo įvykdytas joks apiplėšimas: „Ši nusikalstama veika sukelia didelį rezonansą. Bendruomenė po tokių nusikaltimų, kai atimamas fizinis turtas, sužeidžiami žmonės, jaučiasi nesaugiai“.

Tiesa, praeitų metų pradžioje buvo fiksuota daugiau vagysčių Lentvaryje ir Onuškio bei Paluknio seniūnijų teritorijose atvejų. Tai nulėmė ir statistinių duomenų pokytį į blogesnę pusę. Tad pavasarį, Trakų rajono policijos komisariate buvo sudaryta pareigūnų tyrimo grupė, o jų intensyvaus ir kryptingo darbo dėka bei bendradarbiaujant su kolegomis iš Šalčininkų ir Alytaus buvo nustatytos ir sulaikytos net trys skirtingos nusikalstamos grupės asmenų, vykdančių vagystes Trakų ir kaimyniniuose rajonuose. Vagystės buvo išaiškintos, užkardytos, o įtariamieji asmenys izoliuoti nuo visuomenės ir šiuo metu teisiami.

Lentvaryje kratų metu rastos ir išimtos narkotinės medžiagos

Kalbant apie kitas nusikalstamo pobūdžio veikas, Trakų rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, vyrauja smurtas artimoje aplinkoje. Tai yra didžiausia visos šalies problema. Tarp kitų nusikaltimų Trakų rajone vyrauja narkotinių priemonių laikymas be tikslo jas platinti, taip pat sulaikoma nemažai neblaivių vairuotojų ir tuo pagrindu pradedami ikiteisminiai tyrimai. Taip pat šalyje auga įvairaus lygio sukčiavimų skaičius. Dažniausiai pasitaiko atvejai, kai gyventojams skambina sukčiai ir išvilioja pinigus. „Dabar pradeda populiarėti investavimas. Žmogus susiranda interneto platformą, pradeda tam tikrus investavimo veiksmus ir iš kažkur atsiranda sukčiai, kurie pradeda pasakoti „pasakas“, kad gyventojai turi atsidaryti elektronines pinigines ir pervesti dar pinigų. Praeitą savaitę buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kai viena Trakų gyventoja, investuodama į bitkoinus, neteko 15 tūkst. eurų“, – pasakoja S. Šemis.

Nacionalinės žiniasklaidos priemonėse daug kalbama apie užpraeitą savaitę sostinėje namo einančią nepilnametę, kuri buvo užpulta ir išžaginta. Nesaugumo nuotaikas dar labiau pakurstė Vilniuje netoli mokyklos užpulta 18-metė, kuri, laimei, turėjo dujų balionėlį ir apsigynė. Gyventojai susirūpinę savo ir vaikų saugumu. „Šiuo momentu Trakų rajone ir pačiuose Trakuose bei labiausiai kriminogeniniame mieste Lentvaryje žmonėms yra saugu gyventi, eiti tamsiuoju paros metu. Nėra plėšimų, užpuolimų. Bet mes negalime prog­nozuoti iš anksto tuos pavienius išpuolius. Visų pirmą mes žinome tuos, vietinius, gyventojus, kurie yra linkę daryti panašaus pobūdžio nusikaltimus. Mes jiems parodome ir primename, kad juos stebime ir perspėjame, kad nedarytų nieko neteisėto, kitaip sulauks įstatyme numatytos atsakomybės. Bet šalia yra Vilnius. Matome, kad, pvz., sostinės gyventojai, linkę nusikalsti, nežiūri teritorinių ribų. Yra nemažai ištirtų ir pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl narkotikų platinimo Lentvaryje ir matome, kad dalį tų platinimų vykdo vilniečiai.

Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos komisariato viršininkas Sigitas Šemis (antras iš kairės) su kolegomis Trakų bazilikos šventoriuje: (iš kairės) Reagavimo skyriaus viršininku Aurimu Tviraga, Veiklos skyriaus vyresniuoju tyrėju Olegu Dubako ir Reagavimo skyriaus vyriausiuoju tyrėju Sauliumi Lipskiu

Kaip ir kitus nusikaltimus. Pvz., Onuškio ir Paluknio teritorijose buvo prasidėjusios vagystės iš sodybų. Jas įvykdė gyventojai, atvažiavę iš Šalčininkų ir Varėnos rajonų, Alytaus apskrities. Tad sunkiai galima prognozuoti nusikalsti galinčių asmenų invaziją iš kitų rajonų į mūsų rajoną, bet stengiamės operatyviai keistis informacija su sostinės ir kaimyninių rajonų kolegomis, reaguojame, atsižvelgiant į įvykius, o jau esant padarytam nusikaltimui koncentruojamės į jo išaiškinimą“, – teigia S. Šemis.

Nėra policijos pareigūnų stygiaus

Trakų rajono policijos komisariate dirba nemažai pareigūnų, kurie turi sukaupę didelę patirtį, atliepiančią ne tik jų darbo kokybei, bet svarbiausia – ir jaunuolių ugdymui. Ateina jaunimas iš policijos mokyklos ir pradeda savo tarnybą su tokiais patyrusiais policijos pareigūnais, kurie yra Trakų rajone. Tai tokia patirtis praktikoje atsveria gautus mokslus, teorines žinias ir įgūdžius. „Kai matau kolegas iš kai kurių šalies komisariatų, kai yra jaučiamas tų darbuotojų, kurie praktiškai galėtų apmokyti žmogų, kuris galėtų po pusmečio / metų savarankiškai dirbti ir pats vykdyti tą edukacinę veiklą viduje, stygius, džiugu, kad tokių pareigūnų pas mus nemažai dirba. Taip pat džiaugiamės, kad mūsų kolektyvas atsinaujina. Personalo trūkumo šiuo metų Trakų rajono policijos komisariatas beveik neturi. Net galime pasigirti, kad pas mus yra ir eilė norinčiųjų dirbti pareigūnų iš kitų policijos padalinių, – pasakoja Trakų rajono policijos komisariato viršininkas Sigitas Šemis ir priduria. – Bendravau su jaunu, 24-erių metų amžiaus pareigūnu iš sostinės, kuris ketina persikraustyti gyventi į Trakų rajoną ir norėtų atvykti dirbti į Trakus, bet jam reikės palaukti 1,5–2 mėn., kol turėsime laisvą patrulio pareigybę“.

Bendruomenės pareigūnė Vlada Černienė, trisdešimt metų dirbanti Trakų rajono policijos komisariate

Didelę įtaką siekiant sumažinti nusikalstamumo rodiklius turi policijos bendruomenės pareigūnų darbas su jaunimu ir jų atliekama prevencinė veikla. Ir tai pasiteisina su kaupu, nes yra fiksuojama mažiau įvairiausių administracinių nusižengimų ir juo labiau nusikaltimų. Juk visada geriau ne kovoti su nusikaltimų pasekmėmis, o sudaryti sąlygas jiems užkardyti kelią.

„Jau daug metų Vlada Černienė puikiai atlieka šį darbą ir sulaukia puikių atsiliepimų. Tai kartu yra ir mūsų komisariato įvertinimas“, – džiaugiasi S. Šemis. Ilgiausiai, t. y. tris dešimtmečius Trakų rajono policijos komisariate dirbanti bendruomenės pareigūnė V. Černienė pridūrė, kad čia dirbti yra gera ne tik dėl profesionalių ir kompetentingų kolegų, bet ir gero psichologinio klimato, kuriam įtakos turi, žinoma, geras vadovas. Tad visas kolektyvas tikisi, kad dabartinis viršininkas S. Šemis bus perrinktas antrajai kadencijai (šiuo metu jo pirmoji kadencija eina į pabaigą – lieka dar metai). Praeitą savaitę prie jų kolektyvo prisijungė ir nauja bendruomenės pareigūnė Jolanta Kaliukevičienė.

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ,

Juozas VERCINKEVIČIUS


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite