Tarptautinis karaimių pleneras Užutrakyje

Parašyta: 2022-07-27 | Kategorija: Karaimai, Kultūra, Renginiai, Trakai, Užutrakis |

Karaimų saldumynas Stupeč jau pagamintas. R. Kobeckos nuotr.

Liepos 1–6 d. Užutrakio dvaro sodybos naujai atrestauruotame medinės architektūros paveldo objekte, buvusiame kumetyne, kuriame Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) direkcija įkūrė menininkų rezidencijas, įvyko karaimių tradicinių amatų ir kulinarijos pleneras. Jis buvo skirtas LR Seimo paskelbtiems šiemet minimiems Lietuvos karaimų metams. Į plenerą atvyko karaimės iš įvairių šalių: Lietuvos, Lenkijos, JAV. 

Kybynų kepimas. R. Kobeckos nuotr.

Jo metu moterys tobulino savo įgūdžius įvairiose meninėse veiklose: siuvo skiautinį, vėlė įvairius aksesuarus iš vilnos, kūrė dekupažą.

Viena iš veiklų – tai karaimų ornamentika inspiruoto skiautinio siuvimas, kuriam Margarita Rajeckienė suvienijo visas plenero dalyves prie didelio darbo stalo. Moterys su džiaugsmu prisiminė savo kiek primirštus įgūdžius, kirpo skiautinio formas, lygino, mikliai vėrė siūlą į adatas ir siuvo, dėliojo skiautinio ornamentą.

Netikėtai liepos 5 d. Užutrakyje plenero metu apsilankiusi kraštovaizdžio architekto ir botaniko E. F. Andre (1840–1911) produkraitė Florans Andre su vyru buvo sužavėti moterų nagingumu ir menine fantazija.

Vilnos vėlimas, kurį pasiūlė ir vedė Nadežda Zajančkovskaja, sudomino ir jaunąsias karaimes. Merginos nusivėlė sau aksesuarus, kuriais iš karto ir pasipuošė. Dekupažo užsiėmimo metu, Nadeždos inspiruotos, jos sukūrė daug originalių padėklų ir skirtukų, o Margarita – vazą ir lėkštę, kurioms buvo panaudotos servetėlės, aptiktos viename iš senovinių bufetų, nupirktų meninių rezidencijų įrengimui Užutrakyje.

Kybynų kepimas suvienijo moteris. R. Kobeckos nuotr.

Karaimės visuomet garsėjo kaip puikios kulinarės. Plenero metu buvo surengta ir tradicinio karaimų patiekalo kybynų kepimo edukacija, kurią inicijavo įgudusi šioje veikloje Margarita Rajeckienė. Šeimininkės tarpusavyje dalijosi šio patiekalo savo šeimų gaminimo ypatumais ir tradicijomis. Juk kiekviena šeimininkė savaip minko tešlą, daro įdarą, formuoja kybyną ar užpina pynutę.

Pasivaišinus tik tik iš orkaitės išimtais kybynais, popietę buvo parodyta senų nuotraukų, surinktų iš karaimų šeimų albumų ir saugomų TINP direkcijos archyve, prezentacija, kurią parengė Nadežda Zajančkovskaja. Tai buvo emocionalus vakaras, sukėlęs žiūrovams prisiminimus ir nostalgiškas nuotaikas, nuotraukose daugelis jų pamatė savo draugų ir giminių, net ir 50 metų senumo, atvaizdus.

Karaimų moterys siuva skiautinį. R. Kobeckos nuotr.

Ypač didelio susidomėjimo sulaukė Wioletos Firkowicz pravesta edukacija, kurios metu susirinkusiesiems buvo pademonstruota Krymo karaimų saldumyno „Stupeč“ gamyba. Apie šį patiekalą pasakojama sena karaimų legenda: Osmanų imperijos laikais Kafos miestą (dabar – Feodosija, Krymas) valdė žiaurus ir godus aga. Kartą jis sukvietė visus karaimų senolius ir paskelbė jiems, kad per tris dienas jie turi išausti daug daug verpalų, priešingu atveju iš kiek­vienos šeimos bus paimta po jaunuolį ir parduota į vergovę.

Plenero dalyvės prie savo darbų ekspozicijos. R. Kobeckos nuotr.

Išausti tiek verpalų ir išpildyti šį valdovo įsakymą buvo neįmanoma. Nuliūdę karaimai nuėjo į kenesą ir ėmė  melsti pagalbos, kad Viešpats išgelbėtų jų šeimas nuo tokio žiauraus likimo. O aga tuo metu nutarė jūroje paplaukioti valtimi, juolab kad švietė saulė ir jūra buvo rami, oras buvo puiku. Nuleido prabangias valdovo valtis ir žiaurusis su svita išplaukė pasiplaukioti. Staiga pradėjo pusti smarkus vėjas, pakilo audra, agos burlaiviai apsivertė ir jis nuskendo. Taip Dievas išgelbėjo karaimus nuo pražūties. Dėkodami Visagaliui ir pažymėdami šią dieną, karaimai jau kelis šimtmečius gamina saldumyną iš cukraus ir miltų, kuris yra panašus į verpalų pluošto gijas.

Dekupažo darbai. R. Kobeckos nuotr.

Unikali Užutrakio dvaro sodybos gamtinė aplinka sužavėjo plenero dalyves, jos vaikščiojo vingiuotais takeliais ankstyvą rytą, klausėsi bičių dūzgesio parko liepose, žavėjosi nepakartojamais saulėlydžiais, gėrėjosi atkurtomis parko skulptūromis ir juos supančiais gėlynais bei rūmų interjerais.

Ekspozicija, kurią sudarė plenero metu sukurti darbai, atskleidė išskirtinius karaimių talentus.

Plenero dalyvės Užutrakio terasoje. R. Kobeckos nuotr.

Plenero organizatorės:

Margarita RAJECKIENĖ,

TINP direkcijos finansininkė,

ir Nadežda ZAJANČKOVSKAJA,

TINP direkcijos archyvarė

Raisos Kobeckos nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite