Taupiai į Naujuosius metus

Parašyta: 2020-12-31 | Kategorija: Naujienos, Trakai |

2020-ieji eina jau į pabaigą, o 2021-ieji – ant slenksčio. Metai bėga, o visais laikais žmonės negalėjo išgyventi be maisto. Šiais laikais maisto funkcija išliko ta pati, bet akivaizdžiai pasikeitė jo pateikimo forma. Maistas, gaminimas, valgymas – tai kultūra ir bendravimas, žavesys tarp gastronominių tradicijų ir naujovių. Tai sujungia žmones, tautas ir kartas, nes maistas – kiekvieno žmogaus reikšmingo gyvenimo įvykio pagrindas. Juk įvairūs valgiai ant stalo atsiduria per visas šventes.

Vos prieš keletą metų pradėta kalbėti apie zero waste principą: suvartok viską. Tai reiškia, kad reikia vartoti, pirkti mažiau, gaminti taip, kad nebūtų maisto likučių. Manau, tai bus aktualu ir ateinančiais metais, o su kiekvienais metais jo svarba tik stiprės. Mūsų šeimoje švaistyti maistą buvo nuodėmė. Visad sugalvodavome, kaip iš nesuvartoto maisto pasigaminti ką nors įdomaus ir skanaus. Visada stengiausi tausoti maistą, o ypač duoną. Ji gali būti puiki žaliava naujiems skaniems patiekalams paruošti. Jeigu jums taip atsitiko, kad po švenčių liko duonos arba kitų produktų, tai siūlau jų neišmesti, o pabandyti prikelti naujam gyvenimui.  Keli patarimai ką galima padaryti iš sudžiūvusios duonos: Vakarykštę duoną galite paversti duonos skrebučiais, jie puikiai tiks apibarstyti trintas sriubas ar salotas. Tam reikia duoną supjaustyti kubeliais, kvadratėliais, trikampiais ir pakepti prieš tai apšlakstę keliais šaukštais aliejaus ir mėgstamomis žolelėmis. Tokius skrebučius laikykite sausai. v Gerokai sudžiūvusią, jau kietą baltą duoną ir batonus galite susmulkinti iki trupinių ir paversti juos džiūvėsėliais. Jie tiks apibarstyti kepimo formas, mėsos, žuvies ar daržovių paniruotei, apiberti apkepus, įdarus ir maltus gaminius, kad jie būtų minkštesni, ar net ruošti pyragus. v Vakarykštę bagetę, čiabatos duoną galite panaudoti krostiniams ir brusketoms ruošti bei pagaminti su kitais maisto likučiais puikias užkandėles. v Sudžiūvusią duoną (kaip kvietinę, taip ir ruginę) galite suraikyti lazdelėmis ir pakepinti aliejuje, apibarstyti druska, paskaninti česnakais. O jeigu apibarstysite dar karštą duoną sutarkuoto fermentinio sūrio likučiais, gausis dar puikesnis užkandis. v Noriu pasidalyti savo receptais, tarp kurių ingredientų rasite ir sudžiūvusią duoną. Pagaminsite patiekalus, kurie puikiai tiks Naujųjų metų stalui.

 Kmynų gaiva su rugine duona

Tai labai skanus, gaivus ir virškinimą gerinantis gėrimas. Atšaldytas gerai numalšina troškulį. Manau, kad šis gėrimas tikrai jums patiks ir sunaudosite ruginės duonos ir obuolių sulčių likučius.

 Jums reikės: 4 l vandens, 500 g juodos lietuviškos duonos, 400 g cukraus (arba medaus), 1 l obuolių sulčių, 100 g kmynų.

 Gaminimas. Duoną suraikykite ir džiovinkite orkaitėje, kol ji taps tamsiai rudos spalvos. Užvirkite pusę vandens kiekio ir užpilkite duoną. Palaikykite, kol vanduo paruduos, bet duona neturi ištižti. Tai labai svarbu, nes kitaip gaiva nebus skaidri. Kmynus nuplaukite, užpilkite šaltu vandeniu ir ant silpnos ugnies pavirinkite apie 20 min. Skystį nukoškite ir suberkite cukraus arbą medaus. Abudu skysčius atvėsinkite ir sumaišykite, tada supilkite atvėsintas obuolių sultis.

Duonos salotos su sūriu ir obuoliais Šios traškios, sočios, maloniai saldžios ir gaivios salotos puikiai tiks šventiniam stalui, jos nepaliks abejingų ir tuo pačiu sunaudosite duonos, o gal sūrio bei traškučių likučius.

Jums reikės: 200 g fermentinio sūrio (gali būti kelių rūšių), poros obuolių, duonos, pagal skonį: kmynų, pipirų, druskos ir majonezo. Kvietinę ir juodą duoną be plutelės supjaustykite kubeliais ir pakepkite aliejuje. Suberkite ant popierinės servetėlės, kad sugertų aliejaus perteklių.

Putėsiai su ruginės duonos džiūvėsiais Tai pirmas desertas, kurį pagaminau studijuodama maisto technologijas prieš 30 metų. Skanus, gaivus, lengvas su vos jaučiamu ruginės duonos kartumu desertas. Pagaminkite, nepasigailėsite, išbandysite kažką naujo ir paslaptingo, tinkančio Naujųjų metų stalui, tokiu būdu sunaudosite duonos likučius.

Jums reikės: 200 ml grietinėlės (30 proc. riebumo), 70 g ruginės duonos džiūvėsių, 40 g cukraus pudros, 7 g želatinos, apelsino, pagal skonį juodųjų serbentų uogienės arba džemo (galima ir šaldytas uogas naudoti arba kitų uogų likučius), vanilės lazdelės arba vanilinio cukraus. Ruginę (padžiūvusi) duoną sumalkite, persijokite. Apelsiną palaikykite kelias minutes karštame vandenyje, nusausinkite. Sutarkuokite žieveles, išspauskite sultis. Želatiną išbrinkite apelsinų sultyse. Kai išbrinks, maišant pakaitinkite, kol ištirps (užvirti negalima), tada perkoškite ir atvėsinkite. Grietinėlę išplakite su cukraus pudra ir vaniliniumi cukrumi. Tada sumaišykite su apelsinų žievelėmis, želatina ir duonos džiūvėsėliais. Paruoštą masę supilkite į norimus indelius ir atšaldykite tol, kol sustings. Geriausia palaukti šaltai per naktį. Galite išimti iš indelio, kuriame stingdėte (labai trumpai įmerkti į karštą vandenį), arba patiekite paruoštame indelyje užpildami uogiene ar džemu.

Pastebėjimas: visus veiksmus reikia suplanuoti. Baigiant plakti grietinėlę, turi būti paruoštas želatinos tirpinys. Jis turi būti atvėsęs, tačiau nesustingęs. Naudojant vanilę, vanilės lazdelę perpjaukite per pusę išilgai ir peilio galu išskobkite minkštimą ir kvapniąsias sėklytes. Viską įdėkite į dalį grietinėlės ir ant nedidelės ugnies pakaitinkite, kad vanilė įsigertų į grietinėlę. Atvėsinkite, išimkite vanilės ankštis, sėklytes palikite. Tuomet paruoštą grietinėlę su vanile sumaišykite su išplaktos grietinėlės mase ir visais kitais produktais.

Aguonainis Turite po Kūčių vakarienės likusių aguonų ir baltos duonos, imkite kepti aguonainį. Šis pyragas paprastas ir nuostabus, dar nei vieno ragavusio nepaliko abejingo. Jei nemėgstate razinų ir riešutų, aguonainį galite kepti ir be jų. Galite panaudoti įvairių džiovintų vaisių likučius.

 Jums reikės: 500 g aguonų, 8 kiaušinių, 200 g cukraus, 100 g pageidaujamų riešutų, 100 g razinų, 30 g romo, 8 šaukštų maltų baltos duonos džiūvėsėlių, kelių lašų migdolų esencijos, 500 ml grietinėlės (30 proc. riebumo), vanilės lazdelės arba šaukštelio vanilinio cukraus.

Gaminimas. Aguonas nuplaukite, užpilkite verdančiu vandeniu, palaikykite šiltai apie 3 val. ir 2–3 kartus sumalkite mėsmale. Razinas (arba kitus džiovintus vaisius) nuplaukite ir pamirkykite rome. Kiaušinius išplakykite iki standžių putų po truputį pildami cukrų, sumaišykite su trintomis aguonomis, džiūvėsėliais, smulkintais riešutais ir razinomis bei migdolų esencija. Kepimo formą ištepkite sviestu, į ją sukrėskite paruoštą masę ir šaukite į iki 160–180 oC temperatūros įkaitintą orkaitę. Kepkite apie 30–40 min. Kepimo temperatūra ir laikas priklauso nuo formos dydžio. Patikrinkite įsmeigdami medinį pagaliuką. Ištraukus jis turi būti sausas. Užvirinkite grietinėlę su vanile ir kelias minutes pavirkite ant silpnos ugnies. Atvėsinkite. Aguonainį iš formos išimkite ant padėklo ir pamažu šaukštu sulaistykite jį grietinėle. Kai grietinėlė susigers, pakartokite procesą. Kad geriau susigertų, aguonainį galite atsargiai subadyti mediniu pagaliuku.

  Jolanta VELIČKIENĖ, maisto technologė, technologijų edukologė, amatų mokyklos „Sodžiaus meistrai“ maitinimo paslaugų profesijų mokytoja


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite