Tiltų bibliotekoje skambėjo Vytauto Vilkišiaus eilės

Parašyta: 2022-04-29 | Kategorija: Kultūra, Seniūnijos, Tiltai, Trakai |

Poetas Vytautas Vilkišius. Renginio organizatorių nuotr.

Kasmet, jau tradicine tapusią paskutinę balandžio savaitę, Lietuvos bibliotekos savo veiklą pažymi įvairiais renginiais, susitikimais, pokalbiais. Šiais metais Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė vyksta balandžio 23–29 dienomis. Pačią pirmą šios savaitės dieną Tiltų bibliotekos skaitytojai susirinko į popietę „Valanda su knyga“, kurios metu vėl prisiminėme kaimo poeto Vytauto Vilkišiaus eilėraščių knygą „Laisvės kibirkštėlė“, kurią 2020 m. 110 egzempliorių tiražu išleido „Vorutos“ leidykla.

Pirmoji Vytauto knyga „Iš gimtinės versmės“ buvo išleista  2007 m. Ją nedideliu 20 egz. tiražu sudarė, redagavo ir į dienos šviesą išleido Valkininkų krašto rašytoja Eugenija Strazdienė, kurią sužavėjo Vytauto jautrios eilės ir kaimiška išmintis. Pradėjęs kurti dar mokyklos suole, poetas savo pirmuosius eilėraščius 1978 m. publikavo rajono laikraštyje „Galvė“ (tuo metu „Spartuolis“), jo eilėraščių iki dabar surandame „Trakų žemės“ laikraštyje, eilių buvo spausdinta žurnale „Ūkininkas“, istorijos laikraštyje „Voruta“. Vytautas aktyviai dalyvauja Trakų krašto literatų brolijos „Aukuras“ veikloje, jo eilėraščių yra visuose literatų kūrybos almanachuose: „Paparčio žydėjimas“ (2001), „Trakuvos poezija“ (2004), „Trakuvos literatų kūryba“ (2010), „Trakų krašto literatai“ (2015) ir „Trakų krašto literatai – 20“ (2020).

Poetas į pasaulį žiūri per savitą, tikrovės ir fantazijų matymo prizmę. Dauguma eilėraščių skirti suaugusiam skaitytojui, tačiau kartais jo mūza prabyla ir vaikams gražiai surimuotais posmais.

Eilėraščių rinkinys „Laisvės kibirkštėlė“ gražiai įprasmino jo visą kūrybinį kelią. Į knygą sudėti eilėraščiai, patekę į poezijos mylėtojų rankas, sulaukė didelio susidomėjimo, palankaus vertinimo ir netgi išaukštinimo. Ne vienas, iš arčiau susipažinęs su jo kūryba, negailėjo gražių atsiliepimų už įprasmintas mintis, neįprastų gamtos reiškinių pastebėjimus, vaizdingus palyginimus, įvairius pamąstymus apie gamtą, metų laikus, gimtinę, tėvynę, istorinę praeitį, savo ir kitų gyvenimus, pačią kūrybą.

Tarp skaitytojų pasklidusios knygos nepatenkino visų norinčių turėti jo poezijos rinkinėlį. Autorius knygą dovanojo ir bibliotekos skaitytojams. Tad susirinkusieji į popietę galėjo paklausyti jo eilių, skaitomų paties autoriaus, jaunųjų skaitytojų ir bibliotekininkės, kuri plačiau papasakojo apie poetą bei knygos sudarymą ir jos skirsnius. Poetas į pasaulį žiūri per savitą, tikrovės ir fantazijų matymo prizmę. Dauguma eilėraščių skirti suaugusiam skaitytojui, tačiau kartais jo mūza prabyla ir vaikams gražiai surimuotais posmais.

Popietėje buvo skaitomos eilės iš visų jo knygos skirsnių ir mažiems, ir vyresniems. Poeto kūrybos versmė neišsenka, gausiai liejasi naujomis eilėmis, tad tikimės, kad kūrybinė ugnelė dar ilgai šildys poetą, o skaitytojų širdis džiugins nauji eilių posmai.

Renginio metu veikė ir visą bibliotekų savaitę dar veiks poeto knygų, jo eilių, esančių rinkiniuose, bei straipsnių apie jį, esančių knygose, paroda. Apie V. Vilkišių rašoma Juozo Vercinkevičiaus „Mūsų Trakų žemė“ II knygoje (2020), Benjamino Kondrato „Kūrėjų pėdsakais: Trakų, Elektrėnų ir Birštono krašte“ 20 knygoje (2020). Taip pat apsilankiusieji bibliotekoje galės prisiminti 2021 m. bibliotekos veiklas nuotraukų parodėlėje.

Šių metų bibliotekų savaitės tema – tvari biblioteka. Biblioteka yra atvira dalintis įvairia informacija, žiniomis, vertybėmis apie mus supančios aplinkos, apie mūsų gražiosios Žemės, apdainuotos poetų, saugojimo svarbą, išlaikant ją ateities kartoms.

Elena Žilinskienė

Trakų viešosios bibliotekos

Tiltų filialo vyr. bibliotekininkė

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite