Trakų viešojoje bibliotekoje įvyko susitikimas su Romualdu Kozyrovičiumi

Parašyta: 2022-10-06 | Kategorija: Karaimai, Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Diplomatas, ambasadorius Romualdas Kozyrovičius

Įvyko jau penktasis renginių ciklo „Karaimų dienos“, skirto Lietuvos karaimų metams paminėti, susitikimas. Trakų viešojoje bibliotekoje kalbėjomės su Lietuvos statybos inžinieriumi, politiku, diplomatu, ambasadoriumi Romualdu Kozyrovičiumi.

R. Kozyrovičius gimė Trakuose. Baigęs Vilniaus inžinerinį statybos institutą, daug metų dirbo statybos organizacijose Lentvaryje, Trakuose, vėliau Žemės ūkio ministerijoje, – darbus vykdė visoje Lietuvoje. Tapęs vyriausybės nariu, priėmė didelę atsakomybę rūpintis visos šalies pramone ir statyba. R. Kozyrovičius apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžiumi (2003 m.).

1990 m. atkūrus Nepriklausomybę, buvo pakviestas dirbti į Pirmąją Vyriausybę materialinių išteklių ministerijoje, tapo ministru. Laikotarpis buvo be galo sudėtingas, trūko aprūpinimo, tai buvo be galo didelė atsakomybė. Reikėjo važiuoti ir ieškoti naujų kontaktų. Darbą sunkino blokada, vyriausybių kaita, nauji Seimo rinkimai. Išrinkus pirmąjį Lietuvos Respublikos prezidentą A. M. Brazauską,  R. Kozyrovičiui buvo pasiūlyta vykti į Maskvą. 1993 m. kovą jis buvo paskirtas ambasadoriumi Rusijoje. Darbas buvo sudėtingas. Svarbiausia užduotis buvo sovietų kariuomenės išvedimas iš Lietuvos. Tai buvo nepaprastas dalykas, Rusija neskubėjo išvesti savo kariuomenės. Teko organizuoti tuometinių prezidentų A. M. Brazausko ir B. Jelcino susitikimus, derinti kariuomenės išvedimo grafikus, o taip pat paruošti milžinišką kiekį sutarčių su Rusija. Derybos dėl valstybės sienos vyko 5 metus, kur buvo kovojama dėl kiekvieno milimetro tiek žemėlapyje, tiek pasienyje, – prisiminė R. Kozyrovičius. Tuo metu jis buvo vienas iš derybų delegacijos narių. Tuo pačiu metu vyko ir diplomatinis darbas dėl bendradarbiavimo su kitų valstybių ambasadomis. Ambasadoriumi R. Kozyrovičius dirbo iki 1999 m. lapkričio. Išrinkus LR prezidentu V. Adamkų, buvo atšauktas iš Rusijos ir pradėjo dirbti užsienio reikalų ministerijoje sekretoriumi.

2001 m. prezidento buvo paskirtas ambasadoriumi Čekijoje. Čia teko svarbi užduotis – 2002 m. Prahoje vyksiančiame NATO viršūnių susitikime siekti, kad Lietuva būtų pakviesta į NATO. Sudėtinga ir atsakinga užduotis pavyko – Lietuva buvo pakviesta.

Šis atsakingas darbas, pasak R. Kozyrovičiaus, atėmė daug jėgų ir laiko, tad šeima buvo „nuskriausta“. Tačiau be šeimos pagalbos nešti tokį krūvį būtų sudėtinga. Šeimos supratimas ir pagalba visose srityse labai padėjo, ji visuomet buvo šalia. Daug darbo ir veiklos teko ir žmonai, kurios dalyvavimas labdaros renginiuose, priėmimuose, ambasadorių žmonų klube buvo labai svarbus.

2007 m. R. Kozyrovičius paskirtas ambasadoriumi Kazachstane. Ryšiai su rytais taip pat iškėlė naujų iššūkių. Pagrindinė užduotis buvo užmegzti ekonominius santykius. Teko dirbti Kirgizijoje ir Tadžikijoje. Šių valstybių kalbos artimos tiurkų kalbai, tad bendraujant labai pravertė ir karaimų kalbos žinios.

Šiuo metu Romualdas aktyviai dalyvauja Pirmos Vyriausybės ir ambasadorių klubų veikloje. Domisi ir prisideda prie karaimų bendruomenės veiklos.

Šiemet minimus Lietuvos karaimų metus p. Romualdas pasitiko pakiliai, džiaugsmingai ir su dėkingumu Vyriausybei ir Seimui dėl Karaimų metų paskelbimo, kurie suteikė galimybę pristatyti karaimų bendruomenę. R. Kozyrovičius pasidžiaugė, kad įvyko daug renginių, tarp kurių – tarptautinis karaimų suvažiavimas, renginiai Trakų viešojoje bibliotekoje. Svečias papasakojo, kad būti karaimu jam yra svarbu. Kalbėdamas apie vaikystę jis prisiminė senelį – karaimų dvasininką Simoną Firkovičių. Pasakojo, kad nuo vaikystės kalbėjo karaimiškai, o šeimoje puoselėtų tradicijų laikosi iki šiol.

Šiuo metu Romualdas aktyviai dalyvauja Pirmos Vyriausybės ir ambasadorių klubų veikloje. Domisi ir prisideda prie karaimų bendruomenės veiklos.

Susitikimo pabaigoje R. Kozyrovičius palinkėjo savo bendruomenei kuo mažiau nuostolių, o tolimesniam karaimų bendruomenės gyvenimui – tokio paties intensyvumo ir aktyvumo kaip šiemet minint Lietuvos karaimų metus.

Dėkojame p. Romualdui už susitikimą, o negalėjusius dalyvauti renginyje, kviečiame peržiūrėti pokalbio įrašą Trakų viešosios bibliotekos YouTube kanale:

https://www.youtube.com/watch?v=DiAWVIEEYYQ

Irena Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite