Ūkininkų traktoriai Vilniuje

Parašyta: 2024-01-26 | Kategorija: Lietuva, Naujienos, Politika, Renginiai, Trakai, Ūkis, Žemės Ūkis |

Žemdirbių protestas Vilniuje. 2024 m. sausis. Sauliaus Červoko nuotr.

Antradienį Vilniuje prasidėjo Lietuvos žemės ūkio tarybos organizuota žemdirbių protesto akcija. Į Vilnių žemdirbiai iš visos Lietuvos atvyko su žemės ūkio technika, todėl kai kuriose sostinės gatvėse buvo numatyti eismo ribojimai.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga visapusiškai palaiko ir remia antradienį Vilniuje į protesto akciją susirinkusius Lietuvos žemdirbius. Na, o trečiadienį 20 nevyriausybinių aplinkosaugos organizacijų kreipėsi į aukščiausius šalies politikus su prašymu nepasiduoti ūkininkų spaudimui ir nedaryti kompromisų gamtos sąskaita, argumentus kviečia išklausyti ir Prezidentą.

Reikšdami susirūpinimą aplinkos būklės prastėjimu ir reaguodami į dalies ūkininkų išsakomus nerimą keliančius reikalavimus, trečiadienį Vilniuje aplinkosaugos specialistai ir aktyvistai rinkosi į akciją „Kompromisai – ne gamtos sąskaita“. Akcijos tikslas – išreikšti aplinkosaugininkų balsą diskusijoje apie žemės ūkio sektoriaus įtakos aplinkai mažinimo priemones ir atkreipti Vyriausybės dėmesį į tai, kad derybose su protestuojančiais ūkininkais nebūtų pamintas gamtinės aplinkos išsaugojimo interesas ir ilgalaikiai klimato, biologinės įvairovės apsaugos ir kiti įsipareigojimai.

Žemdirbių protestas Vilniuje. 2024 m. sausis. Sauliaus Červoko nuotr.

„Baltijos jūrą kasmet pasiekia 600 tonų fosforo, 50 tūkst. tonų azoto. Tai medžiagos, kurios skatina eutrofikaciją, daugumai žinomą kaip tiesiog vandens žydėjimas. Didžioji dalis šių medžiagų patenka iš žemės ūkio laukų juos tręšiant. Dėl to mūsų ežerai ir tvenkiniai virsta dumblinomis balomis, atgrasiomis ne tik žmogui, bet ir be gyvybės.  Laukų tręšimas yra neišvengiama priemonė, tačiau svarbu užtikrinti, kad kuo mažiau trąšų patektų į paviršinius vandenis. Tokios priemonės kaip platesnių vandens apsaugos zonų nustatymas ir skaidresnė trąšų naudojimo tvarka yra būtinos norint mažinti vandenų taršą. Tie, kurie priešinasi tam, siekia didesnės naudos sau perkeldami atsakomybę ir pasekmes ant visuomenės pečių. Ir dėl to brangiai sumokame mes visi, valydami upes ir ežerus, atkurdami gamtines ekosistemas“, – teigia Edmundas Greimas, Lietuvos gamtos fondo direktorius.

Aplinkosaugininkas Liutauras Stoškus akcentuoja, kad turime laikytis taisyklių, kurios leidžia subalansuoti šiandienos poreikius su gamtos išsaugojimo perspektyvomis ateities kartoms. „Kitoks požiūris būtų trumparegiškas. Jau dabar laukai yra suarti iki pat upių ir kanalų. Tokiais tempais eidami mes liksime be gyvybės aplinkui. Nuosavybė nėra absoliuti ta prasme, mes negalime elgtis su ja kaip užsimanę, neatsižvelgdami į bendrus interesus“, – komentuoja L. Stoškus.

Žemdirbių protestas Vilniuje. 2024 m. sausis. Sauliaus Červoko nuotr.

„Mūsų duomenimis, per pastaruosius 23 metus įprastų kaimo paukščių gausa sumažėjo daugiau nei dvigubai – 54 procentais. Paskutinius devynerius metus nykimo tempas paspartėjo dvigubai. Tai didelį rūpestį keliantis indikatorius“, – vardija Liutauras Raudonikis, Lietuvos ornitologų draugijos direktorius. Anot pelkių atkūrimo srityje dirbančio Nerijaus Zableckio, dirvožemio erozija, jo struktūros prastėjimas yra reiškiniai, kuriuos pripažįsta ir dėl kurių klausimus kelia patys ūkininkai. „Visiškai nualintiems dirvožemiams atsistatyti reikia nuo 50 iki 100 metų. Mes net sunkiai galime įsivaizduoti, koks tai ilgas procesas. Daugiamečių pievų išlaikymas yra ne tik būtinas gerinant dirvožemio struktūrą, stabdant jo eroziją, bet ir suteikiant buveinę tik pievoms būdingoms įvairioms gyvybės formoms, tarp jų ir vabzdžiams-apdulkintojams, nuo kurių didele dalimi tiesiogiai priklausomi ir patys ūkininkai bei jų auginamas derlius. Valstybės pareiga yra padėti tiems, kam sunku, bet tam yra įvairių reguliacinių mechanizmų, neturėtų būti visos kylančios žemės ūkio problemos bandomos išspręsti dar išlikusios gamtos sąskaita“, – komentuoja N. Zableckis.

Žemdirbių protestas Vilniuje. 2024 m. sausis. Sauliaus Červoko nuotr.

Na, o „Trakų žemės“ redaktorė dr. Nomeda Sabienė primena, kad žemių arimas intensyviai prisideda prie klimato kaitos – didina šiltnamio dujų – anglies dioksido, metano, azoto suboksido emisijas, o tai lemia atmosferos ekstremumus – audras, sausras, speigus, potvynius.

Aplinkosaugininkai rinkosi sostinės Vilniaus gatvėje trečiadienį 12 valandą, tuo pat metu priešais Vyriausybės rūmus vykstant ūkininkų protestams.

Šiandien ūkininkai nedidelėmis grupėmis, lydimi policijos, išvažiavo iš sostinės. Aušros Virvičienės nuotr.

Parengta pagal „Trakų žemės“ gautą informaciją spaudai


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite