Vertikalus daržas: sutaupysite ne tik vietos, bet ir sveikatos

Parašyta: 2023-04-20 | Kategorija: Lietuva, Namai, Naujienos, Sveikata, Trakai, Žemės Ūkis |

Prekybininkams daržo reikmenimis dabar pats darbymetis – įsibėgėjant pavasariui lietuviai šluoja nuo prekystalių sėklas, trąšas, įrankius specialią daržininkystės įrangą. Viena aktualiausių temų išlieka vertikalaus daržo įrengimas ir priežiūra.

Judina žemę

Prekybos miestelyje „Urmas“ Kaune dirbantys sodo ir daržo prekių pardavėjai patvirtina, kad dabar – pats prekybos įkarštis. Sparčiai šylant orams lietuviai po truputį judina žemę, sėja salotas, ridikėlius ir įvairius kitus žalumynus, taip pat daigina agurkus, pomidorus ir daugybę kitų augalų.

Populiariausios prekės dabar – sėklos, vazonėliai, loveliai, įrankiai, trąšos. Kiekvienais metais vis daugiau daržo entuziastų susigundo išmėginti ir vertikalųjį daržą, kuris ypač tinka jei turite labai nedaug žemės arba norite namų viduje užsiauginti šiek tiek daugiau, nei telpa ant palangės.

Pagrindinis vertikalaus daržo principas – augalus auginti vienus virš kitų, taip sutaupant daug vietos.

Nereikia lankstytis

Šios koncepcijos įgyvendinimo principai gali būti patys įvairiausi: nuo pertvarėlėmis į daugybę „dėžučių“ suskirstytos lentynos iki ant sienos sukabintų drėgmės nepraleidžiančių maišiukų su dirvožemiu, kuriuose auga daržovės, žalumynai ar uogos.

Agronomas Jonas Kriaunevičius vertikalų daržą savo kieme turi jau apie dešimtmetį.

„Galiu pasakyti, kad tai aktualu ne tik tiems, kurie turi mažai vietos daržui, bet ir tiems, kuriems sunku lankstytis iki žemės, tai visų pirmiausia pagyvenusiems žmonėms. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti smulkmena, bet turintys daržą žino, kiek laiko reikia būti pasilenkus prižiūrint ir susirenkant derlių. Čia gi viskas gali būti kur kas patogiau – rankų, akių lygyje ir taip sutaupome daugiau sveikatos“, – atkreipė dėmesį agronomas.

Įsirengti nesunku

Pasak jo, įsirengti vertikalų daržą tikrai nesunku – galima pačiam susimeistrauti įvairiausių konstrukcijų lentynėlių, kur būtų galima sudėti ar sukabinti vazonėlius, lovelius, kuriuose augs daržas.

„Reikėtų taip paplanuoti, kad laistant nesitaškytų, nuolat nevarvėtų vanduo augalams esantiems apačioje. Nors turint vertikalų daržą dažnai būna priešinga problema. Kadangi žemių kiekis yra nedidelis, ypač vasarą, saulėtomis karštomis dienomis drėgmė labai greitai išgaruoja. Tai galima išspręsti nusiperkant jau paruoštą vertikalaus daržo lentynėlę su automatinio laistymo sistema arba tiesiog dažnai laistyti“, – akcentavo pašnekovas.

Patogu auginti ir uogas

Be abejo, tokiame darže visko užsiauginti nepavyks. Jis labiau tinka žemaūgiams, nedidelę šaknų sistemą turintiems augalams.

„Užsiauginsite salotų ir kitokių žalumynų – svogūnų laiškų, salotų, sultenių, gražgarsčių, krapų, petražolių, čiobrelių, bazilikų ir panašiai. Man pavyko užsiauginti ir ridikėlių, nedidelių pomidorų, agurkų, bet šiems vis tiek reikia vietos leistis žemyn. Labai smagu, kad tokiame darže gerai auga braškės ir žemuogės, jos būna iškart švarios, neapsineša žemėmis.

Tokiame darže beveik nėra ko ravėti, tačiau vėlgi dėl to paties nedidelio žemio kiekių reikia labai tinkamai parinkti dirvožemį kiekvienam augalui ir nuolat tręšti jiems skirtomis trąšomis“, – akcentavo agronomas.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite