VI – asis Trakų tautinių bendrijų festivalis

Parašyta: 2022-06-10 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Birželio 5 d. tris dienas trukusią 30-ąją Trakų miesto šventę „Trakų vasara“ vainikavo jau VI-asis tradicinis tautinių bendrijų festivalis „Čia mūsų gimtinė, čia mūsų namai“, kurį organizavo Trakų kultūros rūmai. Projektinį renginį dalinai finansavo Tautinių mažumų departamentas prie LR vyriausybės bei Trakų rajono savivaldybė. Kaip visada čia savo kultūrą reprezentavo didelis būrys meno kolektyvų. Festivalyje skambėjo karaimų, lenkų, totorių, ukrainiečių, baltarusių, vokiečių, žydų, romų dainos, sukosi šokių pynės, vyko šventinė mugė, amatų dirbtuvės. Šis festivalis atspindi mūsų krašto daugiakultūriškumą ir nuo tolimų amžių puoselėjamą įvairių tautų bendrystę.

Festivalio pradžią paskelbė bei visus sveikino Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius, LR seimo nariai Edita Rudelienė, Kęstutis Vilkauskas, Trakų garbės pilietė, ambasadorė Halina Kobeckaitė, Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Keizik. Visi sveikinusieji džiaugėsi dalyvių ir žiūrovų gausumu bei, linkėdami tautų santarvės ir taikos, į dangų paleido baltus balandžius.

Šiais metais Lietuvoje minimi 625 – ieji Lietuvos karaimų kultūros metai. Ta proga festivalyje ypatingai nuskambėjo karaimų kalba ir muzika. Pirmąją dainą atliko trakietė, aktorė, renginio vedančioji Severina Špakovska. Vėliau karaimų melodijas atliko folkloro ansamblis “Nalšia” bei keletas atlikėjų – Karina Firkavičiūtė, Tatjana ir Vladimiras Maškevič, Eugenija Kobeckaja. Muzikinius kūrinius aranžavo Audronė Vakarinienė ir Rytas Lingė. Dainų tekstų autoriai – Mykolas Tinfovičius,  Simonas Firkovičius,  karaimų poetas iš Lucko, Markas Sultanskis.

Karaimų melodijas atlieka (iš kairės) dr. Karina Firkavičiūtė, Eugenija Kobeckaja, Tatjana Maškevič, Vladimiras Maškevič, Rimantas Dulkė („Nalšios“ muzikantas)

Daug tautų įvairiausiais periodais atkeliavo į Lietuvą. Tarp jų ir ukrainiečiai. Šiais metais jų sulaukėme ypač daug, nes jų tėvynėje kilo karas. Nuo karo pradžios Trakuose apsigyveno nemažai ukrainiečių. Tai įvairiausi žmonės, vos prieš kelis mėnesius gyvenę savo įprastą gyvenimą, dirbę savo darbus. Bet dabar priversti glaustis Lietuvoje, kuri tapo jų namais. Viena iš naujų Trakų gyventojų – tai Darja Repalo. Ji atvyko iš Hersono miesto. Prieš karą Darja daug koncertavo savo šalyje bei užsienyje. Bet viena diena pakeitė jos gyvenimą ir  dabar ji koncertuoja Trakuose bei kituose miestuose. Festivalio metu Darja atliko liaudies ir estrados dainas. Ukrainiečių kalba skambėjo ir iš viešnių lūpų attvykusių iš Klaipėdos. Žiūrovai karštai plojo kultūros ir švietimo centro „Rodyna“ ansambliui „Čary“ bei Klaipėdos muzikinio teatro solistei Dinai Mataitienei. Scenoje pasirodė ir Totorių bendruomenės atstovai – tai Totorių kultūros centro folkloro ansamblis „Ilsu“ („Tėvynė“), kuris susikūrė 2011 metais Vilniuje. Ansamblio dalyviai puoselėja Pavolgio ir Krymo totorių folklorą. Kolektyvo vadovai – Almira Parmaksizoglu ir Liutauras Milišauskas. Festivalyje taip pat dalyvavo Kauno vokiečių kultūros ir švietimo centro meno kolektyvas – šokių  grupė ,,Sonnenschein“ (vadovė/ choreografė  Virginija Skiparienė).

Totorių kultūros centro folkloro ansamblis „Ilsu“ su vadove (sėdi) Almira Parmaksizoglu ir kocertmeisteriu Liutauru Milišausku

Festivalyje koncertavo ir tarptautinių konkursų laureatai – modernaus fokloro grupė „Folk Vibes“, vadovė Renata Juzokienė. Grupė šiuolaikiškai interpretuoja Vilniaus krašto, Lietuvos ir Lenkijos liaudies dainas, kurias atlieka pasitelkdami senuosius instrumentus – kankles bei šiuolaikines muzikos priemones.  Šie metai Lietuvoje taip pat paskelbti ir Pranciškaus Skorinos metais. Tad pažyminėdami šią datą festivalio programoje dalyvavo mažieji svečiai iš Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazijos – moksleivių vokalinis ansamblis „Žavaranočki“, vad. Valentina Kovalčuk. Skambiais balsais visus sveikino trakiečių būrys – lenkų dainų ir šokių ansamblis „Troczanie“, vadovas Kšyštof Stankevič. Žydų bendruomenę pristatė vienas geriausių žydų kolektyvų Lietuvoje – dainų ir šokių ansamblis „Fajerlech“, gyvuojantis nuo 1971 metų. Tad šiam kolektyvui jau virš 50 metų, kuriam vadovauja nepailstanti Larisa Vyšniauskienė. Festivalį užbaigė tikras muzikinis fejerverkas –  grupė „Sare roma“ ir kolektyvo siela  Ištvanas Kvik. Tai Lietuvos romų žymiausi ir gražiausi atstovai, vienintelis profesionalus romų kolektyvas Baltijos šalyse. Ištvanas sako, kad – šiuolaikiniame pasaulyje žmonės negali būti engiami dėl rasės ar tautybės. Kiekvienas turime laikytis savo tradicijų, nes  žmogus be tradiciju yra tarsi robotas…

Kartu muzikuoja „Nalšia“ ir  Trakų karaimai

Tautinių mažumų bendrijų festivalis „Čia mūsų gimtinė, čia mūsų namai“ suteikia puikią progą dar kartą susitikti visiems kartu, pabūti, pabendrauti, paklausyti gražiausių melodijų, pamatyti gražiausius šokius, margiausius tautų kostiumus, plačiausias šypsenas, žmonių, kurie saugo savo kalbą, tikėjimą, tradicijas, jas puoselėja ir perduoda jaunajai kartai.

Viktorija Šamatovičienė

Trakų kultūros rūmų renginių organizatorė, projekto vadovė 

Aušros Virvičienės, Jolantos Zakarevičiūtės, Juozo Vercinkevičiaus nuotraukos

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite